Kolombiya, FARC barışını askıya aldı

Kolombiya hükümeti, bir tuğgeneralin kaçırılması üzerine, ülkede 50 yıldır süren çatışmaları bitirmek için FARC örgütüyle yapılan barış görüşmelerini askıya aldı.

Giriş Tarihi: 17.11.2014 10:33
Kolombiya, FARC barışını askıya aldı

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Tuğgeneral Ruben Dario Alzate'nin Pazar günü kaçırılmasının ardından FARC ile 2012 yılının Kasım ayından beri yürüttükleri barış görüşmelerini askıya aldığını açıkladı. Santos, "Yarın müzakereciler, görüşmek için Havana'ya gidecekti. Onlara gitmemelerini ve kaçırılanlar serbest bırakılana kadar görüşmelerin askıya alındığını söyleyeceğim. Olayların önümüzdeki 24 saat içinde nasıl geliştiğine dikkatle bakacağız" dedi.

Bir enerji projesini ziyaret etmek için Quibdo kentine giden Tuğgeneral Alzate, tekneden indikten sonra yanındaki iki kişiyle birlikte kaçırılmıştı. Bir asker ise kaçarak yetkilileri olaydan haberdar etmişti.


Ülkede geçen hafta da iki asker kaçırılmış, Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, böyle eylemlerin barış sürecini tehlikeye attığını belirterek FARC'ı uyarmıştı. FARC ise fidye için kimseyi kaçırmayacağını ancak askerlerin kendileri için hedef olmayı sürdürdüğünü belirtmişti.
50 yıllık çatışma FARC ile Kolombiya hükümeti 2012 yılının Kasım ayından beri görüşerek 50 yıldan beri süren çatışmaları bitirmeye çalışıyor. İki taraf da ateşkes ilan etmedi.


1964'te kurulan FARC, ülkenin en eski ve büyük isyancı örgütü. 7 ile 8 bin arasında üyesi olduğu tahmin ediliyor. 50 yıla yakın bir süredir isyanın sürdüğü ülkede, 220 bine yakın insan öldürüldü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kolombiya, FARC barışını askıya aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN