Musul operasyonu başlıyor

Musul Vali Yardımcısı Nureddin Kaplan, yakın zamanda 5 aydır işgal altında olan Musul’a operasyonun başlayacağını açıkladı.

Giriş Tarihi: 18.11.2014 16:18 Güncelleme Tarihi: 18.11.2014 16:18
Musul operasyonu başlıyor
IŞİD örgütünün 5 aydır işgal altında tuttuğu ve merkez olarak kullandığı Irak'ın ikinci büyük kenti olan Musul'un kurtarılması için yapılan hazırlıklarda sona gelindi.

Musul Vali Yardımcısı Nureddin Kaplan, yaptığı açıklamada, önümüzdeki birkaç hafta içinde, uluslararası koalisyonun hava bombardımanı eşliğinde, kentin kurtarılması operasyonunun başlayacağını söyledi.

"OPERASYONA PEŞMERGE GÜÇLERİ DE DAHİL OLACAK"

Kaplan, "Operasyona Peşmerge Güçleri de dahil olacak" dedi.

Kentin kurtarılmasının gecikmemesi gerektiğini ifade eden Vali Yardımcısı, "Çünkü zaman geçtikçe IŞİD daha fazla güçleniyor, iyice yerleşiyor. Böylece operasyonun başarı ihtimali azalabilir" diye konuştu.

"IŞİD HASTANEDE YATAN SİVİLLERİ ÇIKARIP KENDİ YAKINLARINI YATIRIYOR"

IŞİD, Musul'u kendi kurallarına göre yönetmeye başladı. Irak Ordusu'nun savaşmadan kenti terketemesi üzerine, IŞİD buraya yerleşti. Bir zamanlar, Avrupa'ya kadar ihraç edilen kumaşıyla bilinen Musul halkı, bugün sadece hayatta kalmaya çalışıyor.

Irak Ordusu'nun kötü muamelesinden bıkan Musul halkı, şimdi de IŞİD'in koyduğu katı kurallarla yaşamak zorunda.IŞİD, yaralılarını Musul'daki hastanelere getiriyor. Hastanede yatan sivilleri çıkarıp, kendi yaralılarını yatırıyor.


Kaynak : Rudaw
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Musul operasyonu başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN