Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Terör en çok Irak'ı vurdu

Terör saldırılarında ölenlerin sayısının, geçen yıl bir önceki yıla oranla yüzde 61 arttığı belirlendi. Irak, terörden en çok etkilenen ülke oldu.

Giriş Tarihi: 18.11.2014 11:09
Terör en çok Irak'ı vurdu
Merkezi New York'ta bulunan Ekonomi ve Barış Enstitüsü (IEP) tarafından yayımlanan 2014 Küresel Terörizm Endeksine göre, 2013'te bir önceki yıla oranla yüzde 44 artışla yaklaşık 10 bin terör saldırısı düzenlendi.

Söz konusu terör saldırılarındaki ölümlerin yüzde 66'sından IŞİD, El-Kaide, Boko Haram ve Taliban örgütlerinin sorumlu olduğuna dikkat çekilen raporda, 2013'te 60 ülkedeki terör saldırılarında 17 bin 958 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi. Bunların 14 bin 722'sinin sadece beş ülkede (Irak, Suriye, Afganistan, Pakistan ve Nijerya) öldüğüne vurgu yapıldı.

Terör saldırılarında 2013'te ölenlerin sayısının, bir önceki yıla oranla yüzde 61 arttığına dikkat çekildi.

Terör olaylarında en fazla can kaybının yaşandığı diğer ülkeler ise Hindistan, Somali, Filipinler, Yemen ve Tayland olarak sıralandı.

Rapora göre, saldırılarda 6 bin 362 kişinin yaşamını yitirdiği Irak, terörden en çok etkilenen ülke oldu.

"Suriye'deki istikrarsızlık, Irak'taki durumu daha da kötüleştirdi"

IEP Başkanı Steve Killelea, terör saldırılarında ölenlerin sayısındaki önemli artışın büyük ölçüde Suriye'de 2011'de başlayan sivil savaştan kaynaklandığına işaret etti. Killelea, "Suriye'deki istikrarsızlık, Irak'taki durumu daha da kötüleştirdi" değerlendirmesini yaptı.

IEP'nin 2000'den bu yana ABD'deki Küresel Terörizm Veri Tabanı'nı kullanarak hazırladığı rapora göre, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) üyeleri arasında ise terörden en fazla etkilenen ülkeler Türkiye ve Meksika oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör en çok Irak'ı vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN