Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD ve Suudiler'den petrol taktiği

Giriş Tarihi: 19.11.2014 09:37
ABD ve Suudiler'den petrol taktiği

ABD’li ünlü yatırımcı Jim Rogers, petrolün 40 dolar değer kaybederek 76 dolara kadar gerilemesinin rastlantı olmadığını, ABD ve Suudi Arabistan’ın, Rusya ve İran üzerinde siyasi ve ekonomik baskı oluşturmak için fiyatları aşağıya çektiğini iddia etti

Uluslararası finans piyasalarında emtia gurusu bilinen ABD'li yatırımcı Jim Rogers, petrol fiyatlarının enerji gelirlerine ihtiyaç duyan Rusya ve İran'ı cezalandırmak için kasıtlı olarak düşürüldüğünü ileri sürdü.

HAZIRLANMIŞ BİR PLAN

Ünlü yatırımcı Rogers, AA muhabirinin sorularını cevaplarken, brent petrolün haziran ayında gördüğü 115,67 dolar seviyesinden yaklaşık 40 dolar değer kaybederek 76.74 dolara kadar gerilemesinin rastlantı olmadığını, ABD ve Suudi Arabistan'ın, Rusya ve İran üzerinde baskı oluşturmak için fiyatları aşağıya çektiğini öne sürdü.

Rogers, "ABD ve Suudi Arabistan, Rusya ve İran üzerinde baskı oluşturmaya çalışıyor. Özellikle Rusya ve İran'ı cezalandırmak için hazırlanmış yapay bir oyun. Bu şekilde istediklerini yaptırabileceklerini düşünüyorlar" dedi.
Rublenin, dolar karşısında hızla değer kaybetmesine, Ukrayna'da artan jeopolitik gerilime ve yatırım ortamının olumsuz şekilde etkilenmesine karşın Rusya'nın halen cazip bir yatırım ortamı olduğunu belirten Rogers, geçen hafta Rusya'nın en büyük fosfat bazlı gübre üreticilerinden Phosagro'nun hisselerinden bir kısmını satın aldığını anlattı. Rogers, "Rus hisselerinden satın alıyorum. Japonya ve Çin gibi baskılanmış piyasalardan hisse alıyorum" şeklinde konuştu.

DOLAR GÜVENLİ DEĞİL


ABD Doları'nın neredeyse diğer bütün para birimlerine oranla değer kazandığına dikkati çeken Rogers, doların tercih edilmesinin en büyük sebebinin kurda yaşanan karmaşa olduğunu belirterek, "Bundan korktukları için dolara doğru hareketleniyorlar. İnsanların güvenli liman arayışları var ve doların güvenli liman olduğunu düşünüyorlar ama değil" dedi.

ABD'nin kamu borç yükünün giderek arttığını, borçların daha iyi durumda değil olmadığını dile getiren Rogers, "Şu an insanlar ne olacağını bilmedikleri için dolara yatırım yapıyor ve bu yüzden de diğer para birimlerinde düşüş var" dedi.

KRİZ 2015 YILINDA

Küresel finansal krizin başlamasından bu yana geçen 6 yılda gerekli adımların atılmadığını vurgulayan Rogers, "Fakat neticede ortada çoktan gecikmiş yeni bir finansal kriz var. 2015 ya da 2016 bunu bir şekilde yaşayacağız. Çünkü halen çok büyük miktarda borç var. Çok para basılması ekonomileri yapay hale getirdi" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD ve Suudiler'den petrol taktiği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN