Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD'in gerilemesi sürüyor

Terör örgütü IŞİD, koalisyon ülkelerinin desteğini arkasına alan Irak ordusu ve Peşmerge güçlerine karşı kontrol ettiği bölgeleri kaybediyor.

Giriş Tarihi: 19.11.2014 13:43
IŞİD'in gerilemesi sürüyor
Yerel kaynaklar ve askeri yetkililerden alınan bilgiye göre, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırıları, istihbarat desteği, askeri eğitim ve silah yardımlarıyla birlikte Irak'taki savaş durumu, ordu güçlerinin lehine değişmeye başladı. Çatışmaların sürdüğü Musul, Enbar, Salahaddin, Kerkük, ve Diyala'da birçok ilçe, nahiye ve köy IŞİD'den kurtarıldı.

IŞİD İLERLEYİŞİ DURDU

Ülkenin en büyük kenti Musul'u 10 Haziran'da almasının ardından sürekli ilerleme kaydeden IŞİD, Erbil'e 45 kilometre uzaklıktaki Mahmur ilçesinde durduruldu. ABD savaş uçaklarının, 9 Ağustos'ta Mahmur'da bombaladığı IŞİD militanları, ilk defa çekilmek zorunda kaldı.

IŞİD, koalisyon ülkelerinin hava saldırılarının ardından saldırı pozisyonundan savunma durumuna geçti. Bu tarihten itibaren Irak ordusu ve Kürtlerin silahlı gücü Peşmerge, IŞİD'e karşı ilerleme kaydetmeye başladı.

ÖRGÜTÜN ELİNDEKİ BÖLGELER

Halen Irak'ın ikinci büyük kenti Musul ve ülkenin en büyük ilçesi Telafer ile Felluce, Tikrit ve Hit illeri IŞİD'in kontrolünde bulunuyor. Ancak savaş uçakları tehlikesi nedeniyle hareket kabiliyeti azalan örgüt, bu bölgeleri elinde tutmak için militanlarını, şehir merkezlerine konuşlandırıyor. Örgüt, bu şekilde hava saldırılarından korunmaya çalışıyor.

PEŞMERGE MUSUL'UN KUZEYİNİ ALDI

IŞİD, Irak'ta çekilme sürecine girerken Peşmerge güçleri Musul'un Mahmur ilçesi, Zummar, Rabia ve Güver nahiyeleri ile Sincar Dağı ve Musul Barajı'nı ele geçirdi. Böylelikle Musul'un kuzeyi tamamen Peşmergenin kontrolüne girmiş oldu.

IŞİD etkin olduğu Enbar vilayetinde Hit ve Felluce kentlerini elinde bulunduruyor. Ancak ordu güçleri, Enbar'da başta Ramadi olmak üzere birçok nahiye ve köyü ele geçirdi. Hit ve Felluce'de örgütün püskürtülmesi için bölgedeki çatışmalar devam ediyor.

BEYCİ'DE KONTROL SAĞLANDI

Salahaddin vilayetinde ise kuzeydeki Beyci kenti ve Beyci Rafinerisi IŞİD'den alındı. Beyci'de kontrolün sağlanmasıyla Salahaddin'in en büyük ili Tikrit, kuzeyden ve güneyden ordu güçlerince kuşatıldı. Tikrit'in kurtarılması için bölgedeki operasyon hazırlıkları sürüyor. Irak ordusu ve Peşmerge, Amirli nahiyesi üzerinde iki ay süren IŞİD kuşatmasını da kırdı. Amirli'nin kuzeyindeki Süleymanbeg nahiyesi de kurtarıldı.

DİYALA'DA BÜYÜK İLERLEME

Koalisyon güçleri Irak'ın, İran sınırına yakın Diyala'daki IŞİD hedeflerini şimdiye kadar bombalamadı. Ancak ordu güçleri, Diyala'nın kuzeyindeki El Azim ilçesi ile güneydeki Deluiye nahiyesini kurtardı. Bu bölgede, IŞİD'in elinde sadece Celavle ve Saidiye kasabaları kaldı.

KERKÜK'TE OPERASYONLAR SÜRÜYOR

Irak ordusunun çekilmesinin ardından Peşmergenin, 12 Haziran'da kontrolüne aldığı Kerkük'ün batısındaki Havice ve Riyad nahiyeleri IŞİD'in elinde. İki nahiyenin kurtarılması ve Kerkük çevresinin tamamen militanlardan temizlenmesi için ordu güçleriyle Peşmerge birlikleri ortak operasyon yürütüyor.

"DOST ÜLKENİN DESTEĞİ"

Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Koalisyon güçleri, bir yandan hava saldırılarıyla IŞİD'in mevzilerini ve hedeflerini etkisiz hale getirirken diğer taraftan Irak ordusu ve Peşmergeye askeri eğitim veriyor. Silah yardımları da devam ediyor. Dost ülkelerin desteğiyle IŞİD'e karşı taarruza geçtik. Birçok bölgeyi kontrolümüze aldık. Kalan bölgeleri kurtarmak için de operasyonlarımız sürüyor" dedi.

KOALİSYON GÜÇLERİNİN KATKISI

Doğu Dicle Cephesi Peşmerge Komutanı Zaim Ali de terör örgütü IŞİD'in, "Musul'un kuzeyinin büyük bölümünü kontrolümüze aldık. Daha önce bu bölgeler ile Irak- Suriye sınırı IŞİD'in elindeydi. Peşmerge 3 nahiye, 75 köy ve çok sayıda yerleşim birimini ele geçirdi. İlerlemeye devam ediyoruz. Bu başarılarda koalisyon güçlerinin gözle görülür katkısı oldu" değerlendirmesinde bulundu.

MUSUL'U ÖZGÜRLEŞTİRME PLANI

Öte yandan Irak hükümeti, "Musul'u Özgürleştirme Planı" hazırlıyor. Irak askerleri, Şii milisler ve Peşmergeden oluşan ordu birlikleriyle Musul'un kurtarılması hedefleniyor. Bunun için Musul'un çevresinde yeri gizlenen karargahlarda, yabancı askeri danışmanlar, ordu birliklerine eğitim veriyor. Irak Savunma Bakanı Halit Ubeydi, geçen hafta Erbil'e gelerek, Peşmergenin de plana dahil olmasını istemişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD'in gerilemesi sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN