Kırım'da 19 bin kişi yerinden edildi

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Amerika, Avrupa ve Orta Asya Bölümü Başkanı Magazzeni, Kırım'da 19 bin kişinin yerinden edildiğini belirtti.

Giriş Tarihi: 20.11.2014 17:09
Kırım'da 19 bin kişi yerinden edildi
Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Amerika, Avrupa ve Orta Asya Bölümü Başkanı Gianni Magazzeni, komiserliğin Ukrayna'daki insan hakları ihlallerine ilişkin yedinci raporunu, BM Cenevre Ofisi'nde açıkladı.

Magazzeni, Kırım'daki referandum sonrası dönem ve Ukrayna'da devam eden çatışmalar nedeniyle, 31 Ekim tarihine kadar "Kırım'da 19 bin kişi yerinden edildi" dedi.

Raporda, Kırım'da yerinden edilenlerin 5 bin 328'inin çocuk olduğu ifade edildi.

Kırım'da basın, toplantı, ifade, din ve vicdan özgürlüklerinin engellendiğinin örneklerle ortaya konduğu rapor hakkında konuşan Magazzeni, Kırım'da var olan baskılar sonucunda yerinden edilen ve kaybolan insan sayısında da artış yaşandığını vurguladı.

Raporda, Rusya'nın, Kırım Özerk Cumhuriyeti'ni kendi politik ve hukuki sistemine katmak için entegrasyon çalışmalarına devam ettiği ve özellikle Kırım Tatarlarının bu süreçte tehditlere maruz kaldığı ifade edildi.

Kırım'daki insani durumun hala büyük bir sorun olduğunun altınının çizildiği raporda, Kırım Tatarlarının yüzde 90'ının kendi ana dillerini konuşamadığı bildirildi.

Ukrayna genelinde 10 Eylül itibariyle Kırım'da tutuklanan 2 bin 671 kişinin olduğu ve 287'sinin cezasını çektikten sonra Kırım'a geri dönmek istediğini bildirdiği ifade edildi.

Raporda ayrıca, Kırım'da, Kırım Tatarlarının kendi dillerini öğrenebileceği iki okul olduğu ve haftada sadece 2 saat dil eğitimi alabildikleri belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırım'da 19 bin kişi yerinden edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN