Kozluçaylı Meryem Belçika'da zirvede

Giriş Tarihi: 20.11.2014
Kozluçaylı Meryem Belçika'da zirvede

Annesinin 38 yıl önce ayağında çarıkla gittiği Belçika'da, Yeşiller Partisi'nin başkanlığına seçilen Meryem Almacı'nın Isparta'daki köyünde bayram var

Belçika'da yaşayan Türk asıllı Meryem Almacı'nın, Belçika Flaman Yeşiller Partisi'nin yeni lideri olması, memleketi Isparta'nın Yalvaç ilçesine bağlı Kozluçay köyündeki yakınları ve hemşehrilerini sevince boğdu. Köylerinin ününün Türkiye sınırlarını aştığını gören Kozluçay sakinleri, ailenin köydeki evlerinin kapısına Meryem Almacı'nın seçimlerde kullandığı fotoğraflarını astı. Köyde adeta bayram havası eserken, bu duruma en çok sevinen ise Meryem Almacı'nın teyzesi ve kuzeni oldu.

ABLAM ÇARIKLA GİTTİ

Teyze Nimet Kayışçı, ablasının 38 yıl önce ayağında çarıkla Belçika'ya gittiğini anlatarak, "Şimdi ise yeğenim orada parti lideri oldu. Çok mutluyuz. İnşallah başbakan da olur" diyerek sevincini dile getirdi. Kuzen Bayram Kayışçı ise Meryem'in çok zeki ve bir o kadar da çalışkan bir insan olduğunu anlatarak, "Köye en son geçen yıl gelmişti. Yanında Belçika devlet televizyonundan bir ekip de vardı ve köyde çekim yaptılar. Meryem Belçika'da doğup büyümesine rağmen bizden daha iyi Türkçe konuşuyor. Buraya geldiğinde de 40 yıllık Kozluçay köylüleri gibidir. Tam bir halk insanı. Daha da yükselerek Belçika'ya Başbakan seçilmesini bekliyoruz" diye konuştu. Muhtar Ramazan Yürekli ise Meryem Almacı'nın hem köylerinin hem de Türkiye'nin gururu olduğunu söyleyerek, "Köyümüzden 5 binden fazla insan Belçika, Fransa ve Hollanda'da yaşıyor. Avrupa'da artık 3'üncü nesiliz. Bu nesil de okuyup kendini iyi yetiştiriyor. Parti başkanı seçildiğini öğrenince tebrik mesajı gönderdim. Ayrıca köyümüzün üzümünden hediye gönderdik. Isparta Meryem ile birlikte Süleyman Demirel'den sonra ikinci bir siyasi lider çıkardı. Üstelik 5 dil bilen nitelikli ve donanımlı bir siyasetçi çıkardık. Köyümüzün gelişmesi için öneriler sunuyor, arayıp soruyor ve buranın hiç aklından çıkmadığını söylüyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kozluçaylı Meryem Belçika'da zirvede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN