Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuyruklu yıldızda hayat izi

510 milyon kilometre uzaklıktaki kuyruklu yıldıza inen uzay aracı Philae, yüzeyde organik moleküller olduğunu tespit etti. Karbon içeren "organiklerin" Dünya'da yaşamın temelini oluşturduğu biliniyor

Giriş Tarihi: 20.11.2014
Kuyruklu yıldızda hayat izi
Kuyruklu yıldıza inen uzay aracı Philae'nin, yıldızın yüzeyinde organik moleküller tespit ettiği bildirildi. Bilim insanları, geçen hafta, 10 yıl önce fırlatılan ve 67P'nin etrafında bir yörüngeye oturan Rosetta uzay aracının gövdesinden ayrılarak kuyruklu yıldıza konan Philae'nin, yıldızın yüzeyinden organik moleküller topladığını açıkladı. Yapılan diğer incelemeler, kuyruklu yıldızın yüzeyinin, büyük ölçüde ince bir toz tabakasıyla örtülü buzla kaplı olduğunu gösteriyor. Avrupa Uzay Ajansı'na (ESA) ait modül, 12 Kasım'da 67P kuyruklu yıldızına konmuştu.

ANALİZ EDİLİYOR

Tespit edilen moleküllerin hangileri veya ne kadar komplike oldukları konusunda ise açıklama yapılmadı. Karbon içeren "organiklerin" Dünya'da yaşamın temelini oluşturduğu biliniyor. Örneklerinin analiz edildiğini belirten bilim insanları, molekülün Dünya'da hayatın başlangıcı için gerekli ilk kimyasal maddelerin yeryüzüne nasıl geldiğini anlamak bakımından önemli olduğunu söyledi. Zira birçok bilim insanı, yeryüzünde hayat için gerekli maddelerin Dünya'ya asteroidler vasıtasıyla taşınmış olabileceğini düşünüyor. Bir kuyruklu yıldıza ulaşan ilk araç özelliği taşıyan Philae'nin, 67P'nin yüzeyine inişi yaklaşık 7 saati bulmuştu. Rosetta ve Philae adına açılan sosyal paylaşım sitesindeki resmi hesaplardan ise yolculuğa dair tüm ayrıntılar, fotoğraflar ve gelişmeler anbean paylaşılmıştı. 67P kuyruklu yıldızını yakalamak için 10 yıl önce fırlatılan Rosetta, Jüpiter'in yörüngesine yakın uçan ilk uzay aracı. Ana enerji kaynağı olarak sadece Güneş enerjisi panellerini kullanan Rosetta ile enerji tasarrufu için 31 ay boyunca hiç iletişim kurulmadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuyruklu yıldızda hayat izi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN