Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den Kürt Bölgesi'ne silah yardımı

Giriş Tarihi: 21.11.2014 11:05
ABD'den Kürt Bölgesi'ne silah yardımı

Başkanı Obama'ya güçlerine doğrudan silah yardımı yapma yetkisi veren yasa Temsilciler Meclisi tarafından hazırlandı.

Temsilciler Meclisi'nde, IŞİD'e karşı savaşan güçlerine doğrudan silah yardımı için Başkan Obama'ya yetki veren tasarı hazırlandı.

ABD Temsilciler Meclisi'nin dışişleri komitesi, IŞİD'le savaşan Peşmerge'ye silah sağlanması için ABD Başkanı Barack Obama'ya yetki verilmesini öneren bir tasarı hazırladı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne doğrudan silah sağlaması için Obama yönetimine yetki veren tasarı, Temsilciler Meclisi'ne sunuldu.

Tasarı, sahada IŞİD'e karşı savaşan Peşmerge güçlerine doğrudan silah sağlanması için 3 yıl süreyle geçici yetki verilmesini öngörüyor.

Dışişleri Komitesi Başkanı Ed Royce'un ofisinden yapılan açıklamada, Obama yönetiminin Iraklı Kürtlere gerekli ağır silahları ve zırhlı araçları tedarik etmediği belirtildi.

1500 ASKER YOLLA ÇIKACAK

Amerikan Savunma Bakanlığı, daha önce Irak'a gönderme kararı aldığı 1500 askerden bir bölümünün birkaç hafta içinde yola çıkacağını açıkladı.

Pentagon Sözcüsü John Kirby, bin 500 Amerikan askerinin IŞİD'le mücadelede Irak ordusuna eğitim verip danışmanlık yapacağını açıklarken, bu askerlerin ABD Kongresi'nin Irak misyonuna yönelik yeni bütçeyi onaylamasını beklemeden Irak'a gidebileceğini söyledi.

Kirby, Pengaton'un, Irak'taki ABD misyonunu genişletmesi için kongreden yeni bütçe onayına ihtiyacı olduğunu da vurguladı.

ABD'nin Irak'a göndereceği 1500 askerin 630'u rehberlik ve yardım misyonu kapsamında görevlendirilirken, 870'i de kapasite inşası ve eğitim misyonuna dahil olacak. 2011'de Irak'tan çekilen ABD'nin bu ülkeye geri gönderdiği asker sayısı da 3 bine ulaşacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den Kürt Bölgesi'ne silah yardımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN