Caferi: Türkiye'den destek bekliyoruz

IŞİD konusunda Türkiye’den silahlanma ve eğitim dahil her türlü desteği beklediklerini söyleyen Irak Dışişleri Bakanı Caferi, Kuzey Irak Petrol konusunda yaşanan krizin çözülmesi için de 24 Aralık tarihini verdi.

Giriş Tarihi: 21.11.2014 15:00
Caferi: Türkiye'den destek bekliyoruz

IŞİD konusunda Türkiye'den silahlanma ve eğitim dahil her türlü desteği beklediklerini söyleyen Caferi, Kuzey Irak Petrol konusunda yaşanan krizin çözülmesi için de 24 Aralık tarihini verdi. A Haber'e konuşan Bakan, yeni dönemde Türkiye ile ilişkilerin gelişmesi konusunda temiz bir sayfa açtıklarını ifade etti.

'TÜRKİYE'DEN YARDIM BEKLİYORUZ'

Şu anda biz IŞİD tehdidi ile karşı karşıyayız. Komşu ve dost ülkelerimizden her türlü desteği kabul edecek durumdayız. İki ülke arasında işbirliği yapılması lazım ki Türkiye bölgede çok önemli. Bugün güvenlik kapısıdır. Çünkü Türkiye, IŞİD tehlikesini giderebilecek önemli bir yer tutuyor.'
Eğitim, silahlandırma, malzeme olabilir. Her şeye ihtiyacımız varken dost ülkelerden bunu bekleyebiliriz.

'ORDUMUZ MEZHEPÇİ BİR YAPIDA DEĞİL'

İsviçre hariç tüm dünyada ordu vardır. Bütün ülkelerin tehditlere karşı koyması gerekiyor. Ordunun mezhepçi yapıya sahip olduğu savı doğru değildir. Bir mezhepin sahipliğinde değil devlet organları gibi denge vardır. Nasıl bakanlıklarda varsa orduda da vardır. Ne hepsi Müslüman ne Sünni ne Şii ne de Araptır. Bu şekilde olması lazım.

'SORUNLARI ÇÖZMEK İSTİYORUZ'

Biz buna bakıyoruz. Sanıyorum ki her iki ülkenin de yararına olacak. 24 Aralık tarihinde bir heyet Türkiye'ye gidecek. İki ülkenin Dışişleri Bakanları konuşacak ve bu heyetin yapacağı görüşmelerde aramızda bulunan dosyalar gündeme gelecek. Sorunları çözüp hepsini aktifleştirmek istiyoruz.
Ekonomik, ticari, güvenlik düzeyinde aynı zamanda iki ülke arasında askıda kalan sorunların giderilmesi noktasında olumlu gelişmeler kaydetmek istiyoruz. Irak Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin gelişmesi ve yeni bir sayfaya başlamak, geçmişi geçmişte bırakmak bizim açımızdan önemli.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Caferi: Türkiye'den destek bekliyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN