Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Irak ve Kürt Bölgesi anlaşma yolunda

Giriş Tarihi: 21.11.2014 09:23
Irak ve Kürt Bölgesi anlaşma yolunda

Irak Petrol Bakanı Adil Abdul Mahdi, Irak ve Kürt bölgesi arasındaki anlaşmazlığın üstesinden gelme konusunda iyimser olduklarını ve hidrokarbon kanunu üzerinde ortak bir anlaşmanın iki tarafın da yararına olacağını belirtti.

Irak Petrol Bakanı Adil Abdul Mahdi ve Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Tabii Kaynaklar Bakanı Aşti Hawrami, Borsa İstanbul, Chevron, Halkbank ve THY ortaklığında düzenlenen Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi'nde bir araya geldi.

Kalıcı bir hidrokarbon yasa tasarısının hazırlanması ve parlamentoya sunulması gerektiğine dikkat çeken Mahdi, "Hidrokarbon konusunda özel bir yasa olmadığı için diğer maddeleri kendimizce yorumladık fakat hiçbirimiz iki taraf arasında bir ortaklık olmadan petrol zenginliğinden yararlanamayız" diye konuştu.

Mahdi, "Kürt Bölgesel Yönetimi ile aramızdaki zorlukları aşmak için iyi önderliklere ihtiyacımız var ki sanıyorum şu an her iki taraf da bu şekilde düşünen liderlere sahip" değerlendirmesinde bulundu.

Mahdi ile aynı platformu paylaşmanın iyi bir sürece işaret ettiğini dile getiren Kürt Bölgesel Yönetimi Tabii Kaynaklar Bakanı Aşti Hawrami de "Bağdat ve Erbil arasında yasal anlaşmazlıklar vardır, bunlar aşılabilir. Biz teröre karşı ekonomide, siyasette ve petrolde birlik olmalıyız" dedi.

Hawrami, "Ümit ediyorum ki yeni bir çalışma arkadaşı ve siyaset ile farklılıklarımız arasında bir köprü kurmak için yeni bir yol bulacağız" ifadesini kullandı.

Kuzey Irak'ta faaliyet gösteren petrol şirketi Genel Energy Başkanı Tony Hayward ise 2014'ün Kürt bölgesindeki petrol ve gaz aramaları açısından belirleyici bir yıl olacağını belirtti. Hayward, "Genel Energy'nin Kürt bölgesinin faaliyetlerimizi güvenle gerçekleştirebilmemizi sağlayacağından oldukça eminiz. Güvenlik bizim için petrol ve gaz üretiminde bir mani değil" görüşünü paylaştı.

Kürt bölgesinde faaliyet gösteren Macaristan enerji şirketi MOL'ün Başkan Yardımcısı Alexander Dodds, Kürt bölgesinin çalışma alanı olarak kendileri için önem taşıdığını ve bölgede aşağı ve yukarı akıntı sistemlerini entegre etmek istediklerini söyledi.

Şirketin bölgede güvenliklerinden emin oldukları için çalışmalarına devam ettiğini bildiren Dodds, "MOL farklı sahalarda da üretim yapmak istiyor ve bölgesel yönetimle yapıcı görüşmeler içerisinde" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak ve Kürt Bölgesi anlaşma yolunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN