Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rus - Ukrayna gerilimi tırmanıyor

Rus ordusunun hareketliliği Ukrayna'yı endişelendirdi. Ukrayna Büyükelçisi Korsunsky: "Saldırı planlanıyor olabilir ama biz hazırız" dedi.

Giriş Tarihi: 21.11.2014 12:59
Rus - Ukrayna gerilimi tırmanıyor

Rus askerlerinin, tank ve askeri teçhizatının geçtiğimiz iki hafta içinde yoğun olarak Ukrayna'ya konuşlandırılmasının ardından, Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Sergiy Korsunsky, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun 'Savaşa hazırız' açıklamasını değerlendirdi. İki hafta içinde yaklaşık 7-8 bin Rus askerin, Ukrayna sınırından geçerek ülkenin doğusuna konuşlandığını söyleyen Korsunsky, "Bir saldırı planlanıyor olabilir. Biz de böyle bir duruma hazırız. Savunmamızı ve askeri birliklerimizi hazır bulunduruyoruz. Ancak bizim barış istediğimizin altını çizmeliyim. Eğer Rusya tarafından bir saldırı gerçekleşirse, cevap veririz. Ancak sorunun diplomatik yollarla çözülmesi birinci tercihimiz" dedi.

Ukrayna'daki son gelişmeler ve Türkiye ile ilişkileri Sabah'a değerlendiren Korsunsky, Herson bölgesinde yaşamak zorunda bırakılan Kırımlı Tatarlar'ın Türkiye ve Ukrayna'ya bağlılıklarının altını çizerek, şunları kaydetti:

KIRIMLI TATARLARIN TÜRKLERE İHTİYACI VAR

Kırımlı Tatarların Herson'da tutunabilmeleri ve geçici olarak ev yapabilmeleri, okullar, camiler gibi altyapıları kurabilmeleri için Türklerin yardımlarına ihtiyaçları var. Çünkü Kırım'a dönmek istiyorlar. Şuan onlara bir yerleşke sağlandı ancak aileleri ile birlikte on bin insanın evlerinden ayrılıp burada başka bir hayat kurmaları çok zor. Zaman ve para istiyor. Türkiye yardım edebilir. Biliyoruz ki Türkiye Suriyeli mültecilere yardım için her şeyi yapıyor. Suriyeli mülteciler ile karşılaştırıldığı zaman, bu sayı çok küçük görünebilir ama Kırımlı Tatarlar Türkleri seviyor ve onlar zaten Kırımlı Türkler. Müslüman oldukları, Kırımlı Tatarlar oldukları için Ruslar tarafından sürüldüler. Baskıcı Sovyet sistemine tekrar geri döndürüldüler. Artık, etnik ve dini kimliklerini göstermekten korkuyorlar."

TANAP HAYATA GEÇİRİLİRSE ÇOK ŞEY DEĞİŞECEK

Ukrayna'nın enerji kaynaklarını çeşitlendirmesi gerekiyor. Amerika'nın kaya gazı ile piyasaya girmesiyle, her şey değişecek. Çünkü Avrupa'da şuan üç yeni LNG terminali kuruldu ve önümüzdeki yıl bu sayı 5'e çıkacak. Dolayısıyla Amerika'dan Kuzey Denizi'ne kadar ucuz gaza sahip olabileceğiz. Ukrayna kaynaklı kaya gazı çalışmaları ise şuan Donetsk ve Luhansk'ta ki gerilimden kötü etkileniyor. Ancak biz Türkiye, Slovakya, Bulgaristan, Türkmenistan ve Azerbaycan ile mevcut altyapıları kullanma konusunda görüşmelere devam edeceğiz. Türkiye en az altı doğalgaz kaynağı bulunduğu için çok şanslı. Önümüzdeki birkaç yıl bizim için zor olacak ancak TANAP hızlı bir şekilde hayata geçirilirse çok şey değişecektir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rus - Ukrayna gerilimi tırmanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN