Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriye için üç şart

Giriş Tarihi: 22.11.2014
Suriye için üç şart

Başbakan Davutoğlu, ABD Başkan Yardımcısı Biden'a; Türkiye'nin, Suriye'den gelebilecek yeni mülteci dalgası, güvenli bölgeler oluşturulması, savaş suçları konularındaki görüşlerini aktardı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul'da, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Suriye başta olmak üzerine Ortadoğu'daki son gelişmeler ve diğer bölgesel konulara ilişkin kritik bir görüşme gerçekleştirdi. Davutoğlu, Türkiye'nin, olası yeni bir büyük mülteci akını ve güvenli bölgeler oluşturulması, Suriye sorununun bir bütün olarak ele alınması, savaş suçları ve insanlık dışı uygulamalara karşı ayrım yapılmaması konusundaki görüşlerini Biden'a aktardı. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden İstanbul'a dün akşam geldi. Eşi Jill Biden'ın eşlik ettiği Biden, kendisini karşılayan gazetecilere el sallayarak Atatürk Havalimanı'ndan ayrıldı. Irak'tan dönen Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu taşıyan uçak ise Biden'dan yaklaşık bir saat önce havalimanına indi. Davutoğlu, buradaki basın toplantısında, Biden'le yapacağı görüşmeye ilişkin şunları söyledi: "Bütün meselemiz, birincisi, Türkiye'ye yönelik yeni bir büyük mülteci akını olmasın, olacak ise bu Suriye sınırları içinde karşılanacak bir şekilde güvenli bölgeler şimdiden ilan edilsin, Halep'in düşmesi senaryosu da dahil olmak üzere. İkincisi, Suriye'nin bütününe umut verecek bir yaklaşım sergilensin, şu şehre, bu şehre, şu kesime, bu kesime değil. Üç, savaş suçları ve insanlık dışı uygulamalar konusunda ayrım yapılmasın, ister terör örgütü ister rejim, hepsine tavır gösterelim. Bunları tabii Sayın Biden'la da paylaşacağız. Perspektifte Türkiye ile ABD arasında bir görüş ayrılığı yok."

"BİZE ZAMAN YETMEZ"
Ardından Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde bir araya gelen Davutoğlu ve Biden, kısa birer açıklama yaptı. İki ülke ilişkilerinin köklü geleneğe sahip olduğunu belirten Davutoğlu, "Türk ve ABD liderleri bir araya geldiğinde dosya tamamıyla bitmez, zaman da yetmez" dedi.

"İKİ LİDER MUTABIK KALDI"
Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise görüşmede IŞİD'le mücadele, Kıbrıs'ta çözüm müzakereleri ve enerji güvenliği konularının ele alındığı kaydedildi. Açıklamada, "İki lider, IŞİD'in gücünün azaltılması ve yenilgiye uğratılması, Suriye'de siyasal dönüşüme doğru çalışılması ve Irak güvenlik güçleri ile ılımlı Suriyeli muhaliflere destek sağlanması ihtiyaçları noktasında mutabık kaldı" denildi. ÖZÜR

SONRASI BULUŞMA

Biden bugün de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek. Biden, Türkiye'yi hedef aldığı Harvard Üniversitesi'ndeki konuşması için "Böyle ifade kullandıysa tarih olur" diyen Erdoğan'ı arayarak, özür dilemişti.

BİDEN: BU KONUDA DERS ALMALIYIM
Türkiye ile ABD'nin askeri ortaklığının çok güçlü olduğunu vurgulayan ABD Başkan Yardımcısı Biden, "Bosna ve Kosova'da ortak çalışmalarımızı hatırlıyorum. Birbirimize karşılıklı çok güveniyoruz. Şunu da söylemek istiyorum: En son Başbakanı gördüğüm zaman kendisi dışişleri bakanıydı. Kendisi bir üst kademeye geçti ama ben hala Başkan Yardımcısı'yım. Bu konuda kendisinden ders almalıyım" dedi. Türkiye'de bulunmaktan mutlu olduğunu belirten Biden, "Dostlar birbirlerini merakta bırakmaz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye için üç şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN