'Güvenli bölgeyi muhalifler kursun'

ABD Başkan Yardımcısı Biden ile birlikte Türkiye'ye gelen ABD'li üst düzey bir yetkili, etkili bir eğitimekipman misyonunun ardından Suriyeli muhaliflerin kendileri için güvenli bölge kurabileceklerini söyledi

Giriş Tarihi: 23.11.2014
'Güvenli bölgeyi muhalifler kursun'
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ı Türkiye'ye getiren Air Force- 2 uçağında basına konuşan üst düzey bir yetkili, Suriye'deki son gelişmeleri değerlendirdi. Beyaz Saray'dan gönderilen brifing deşifresinde ABD'li üst düzey yetkilinin ismi açıklanmadı. "ABD yönetiminin güvenli bölge yaklaşımında nerede durduğuna" yönelik soru üzerine üst düzey yetkili, Türk yetkililerle hem Irak hem Suriye'de IŞİD ile mücadele için daha fazlasının yapılması ve ılımlı Suriyeli muhaliflere daha çok destek sağlanması noktasında mutabık olduklarını kaydetti. Yetkili, Türkiye ile Beşar Esad'ın olmadığı bir siyasi dönüşüm ihtiyacı bulunduğu konusunda da aynı fikri paylaştıklarını belirtti. ABD'li yetkili bir soru üzerine, Suriye'nin kuzeyinde güçlü bir muhalefetin olması halinde işleyebilecek güvenli bölgeler kazanabileceklerini belirtti ve "Ne kastettiğimi anlıyor musunuz? Bu tampon bölge ilan etmekten farklı bir model, uluslararası toplumun bu alanı güvenli bölge ilan etmesinden farklı bir model" dedi.

SURİYE-TÜRKİYE ARASINDA

Yetkili daha sonra sözlerine şu şekilde açıklık getirdi: Söylemeye çalıştığım eğer Suriyeli muhaliflere yönelik eğitim-ekipman misyonu gerçekten etkili olursa, muhalifler Suriye'nin kuzeyini temizler ve orada kendileri için güvenli bir bölge oluşturur. Suriye'deki çatışmalar ile Türkiye arasında oluşturulacak bu güvenli bölgenin elde tutulması da faydamıza olur. Çünkü sahada güvenilir partnerlerinizin olması lazım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Güvenli bölgeyi muhalifler kursun'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN