Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD Savunma Bakanı Hagel istifa etti

ABD Başkanı Obama, Suriye ve IŞİD konularında çatlak sesler çıkaran Savunma Bakanı Chuck Hagel’ın istifasını istedi. Hagel Türkiye’ye yakın tezler savunuyordu

Giriş Tarihi: 24.11.2014 16:29 Güncelleme Tarihi: 24.11.2014 18:04
ABD Savunma Bakanı Hagel istifa etti
ABD Başkanı Barack Obama'nın ara seçimleri Cumhuriyetçilere kaybetmesinin ardından kabinede yaptığı ilk değişiklik Cumhuriyetçi bir bakanı kovmak oldu. Dış politika alanında Türkiye'ye yakın tezleriyle bilinen Chuck Hagel'ın istifasını isteyen Başkan Obama, yola yeni bir isimle devam etmek istiyor. Daha önce Amerikan basınına konuşan Beyaz Saray kaynakları, Hagel'ın başkandan farklı olarak Suriye'de muhaliflere yardımın ön plana çıkarıldığı ve Esad'ın devrilmesi yönünde bir strateji savunduğunu belirtmişti. Hagel'ın bu fikirleri özellikle Başkan Obama'nın en önemli kurulu olan Ulusal Güvenlik Konseyi'ndeki yakın çalışma arkadaşlarıyla uyumsuzluk yaşamasına neden oluyordu. New York Times gazetesi seçimler öncesinde yayınladığı bir haberde, Hagel'ın IŞİD karşıtı kurulan koalisyonda başta Türkiye olmak üzere yakın Amerikan müttefiklerinin görüşlerinin alınmadığını ve bunun zayıflık yarattığını dile getirmişti. Konuyla ilgili Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice'a sert bir bilgi notu yazan Hagel'ın günlerinin sayılı olduğu biliniyordu.

"KOVULMADI İSTİFA ETTİ"


Amerikan basınına isim vermeden konuşan yetkililer ise Hagel'ın Başkan Obama ile gerçekleştirdiği "samimi" bir görüşmenin ardından görevinden ayrılması için ortak bir kanaate vardıklarını söyledi. Yetkililer, "Başkan Obama IŞİD konusunda daha farklı bir strateji benimsiyor. Hagel göreve geldiğinde IŞİD diye bir problem yoktu. Dolayısıyla böyle bir değişiklik yapmak zorunluydu" dedi. Söz konusu kararı yorumlayan analistler ise Hagel'ın görevden alınmasının ABD'nin yaşadığı ulusal güvenlik sorunlarını ortadan kaldırmayacağı görüşünde.


Ragıp Soylu / WASHINGTON, D.C.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD Savunma Bakanı Hagel istifa etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN