İran ile nükleer müzakereler Temmuz'a uzadı

İngiltere görüşmeyi Temmuz 2015 ayına kadar uzattı.

Giriş Tarihi: 24.11.2014 15:20 Güncelleme Tarihi: 24.11.2014 15:24
İran ile nükleer müzakereler Temmuz'a uzadı
İran ile 5+1 grubu arasındaki nükleer müzakerelerin 1 Temmuz 2015 tarihine kadar devam etmesi üzerinde mutabakat sağlandığı açıklandı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin ile Almanya (5+1), BM yaptırımlarının kaldırılması karşılığında İran'ın nükleer programını sınırlandırmasını istiyor. Tahran ise nükleer silah üretme amacına sahip olduğu iddialarını reddediyor. Taraflar arasındaki görüşmelerde anlaşmaya varılması için konulan süre bugün sona eriyordu.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da 18 Kasım'dan beri devam eden nükleer müzakerlerde alınan uzatma kararını İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond duyurdu.

İsviçre'nin Cenevre kentinde 24 Kasım 2013'te varılan geçici anlaşmaya göre, 20 Temmuz 2014'e kadar kapsamlı anlaşmaya varılması öngörülmüş ancak bu sağlanamamıştı. Bunun üzerine anlaşma için süre 24 Kasım'a(bugün) kadar uzatılmıştı. 5+1 olarak bilinen ülkeler, BM yaptırımlarının kaldırılması karşılığında İran'ın nükleer programını sınırlandırmasını istiyor. Tahran ise nükleer silah üretme amacına sahip olduğu iddialarını reddediyor.

İran nükleer anlaşması için ümitler azalıyor

İran ile nükleer anlaşma için görüşmelerde son güne yaklaşılırken, fikir ayrılıklarının giderilmesi ve yarın mutabakata varılması uzak bir ihtimal olarak görülüyordu.

İran'ın nükleer hedeflerini sınırlamak için bir anlaşma arayışında olan diplomatların, yarınki son tarih öncesinde, müzakerelerin önünü tıkayan anlaşmazlıkları giderememeleri halinde süreyi uzatabilecekleri belirtiliyor.

ABD'li, Avrupalı ve İranlı yetkililer dün yaptıkları açıklamalarda, İran'ın nükleer faaliyetlerini kısıtlayacak ve ülkeye uygulanan uluslararası yaptırımları kaldıracak bir mutabakata varılması için birçok sorunun 48 saat içerisinde giderilmesi gerektiğini ifade ettiler. İsmini vermeyen yetkililer ayrıntılara girmekten kaçındı.

Müzakerecilerin, süreyi uzatacak bir anlaşmaya varmak için şu an yapılan görüşmeleri bırakma kararını bugün almaları gerekebilir. Bu yönde bir karar çıkması halinde, pazarlık sürecini 3 ila 6 ay uzatan bir anlaşma yapılabilir.

Yetkililer, müzakereciler arasında henüz sürenin uzatılmasına dair bir görüşme yapılmadığını söyledi. İsmini belirtmeyen İranlı bir yetkili, görüşmelerin birkaç gün daha uzatılmasını gerektirmesi halinde dahi, ülkesinin nihai anlaşmaya odaklandığını aktardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran ile nükleer müzakereler Temmuz'a uzadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN