Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'IŞİD'le mücadelede ABD ciddi değil'

Irak Parlamentosu Savunma Komisyonu Başkanı Zemili, ABD ve müttefiklerinin IŞİD'e karşı yürütülen savaşta ciddi olmadıklarını savundu. Zemili, IŞİD'e uçakla silah verildiğini de iddia etti

Giriş Tarihi: 24.11.2014
'IŞİD'le mücadelede ABD ciddi değil'
(IŞİD) örgütüne karşı operasyonlar devam etmesine rağmen, militanların Irak ve Suriye'deki etkinliğinin kırılamaması, ABD öncülüğündeki koalisyon ülkelerine eleştirilerin getirilmesine neden oluyor. IŞİD'le mücadele konusuna değinen Irak Parlamentosu Savunma ve Güvenlik Komisyonu Başkanı Hakim Zemili, ABD ve müttefiklerinin, IŞİD terörüyle mücadelede ciddi olmadığını savundu. Zemili, özellikle Irak'ta düzenlenen saldırıların hiçbir başarı sağlayamadığının altını çizdi. Anadolu Ajansı'na açıklamalarda bulunan Zemili, "ABD ve koalisyon güçleri, IŞİD'e karşı savaşta ciddi değil. Koalisyonun hava saldırılarına rağmen IŞİD'in Kobani'ye girmeyi başarması, mücadelenin ciddi olmadığının göstergesidir" dedi. Musul ve Telafer bölgesinde IŞİD'e uçaklarla silah yardımında bulunulduğunu da iddia eden Hakim Zemili, Musul'un güneyindeki Kayyare'de bulunan askeri üsse uçakla silah ve mühimmat sağlandığını belirtti. Zemili, söz konusu yardımları kimin yaptığına ise değinmedi.

IŞİD SAFLAR INDA 550 ALMAN
Öte yandan, IŞİD saflarına katılan Batılı ülke vatandaşlarıyla ilgili olarak ayrıntılı bilgiler de gelmeye devam ediyor. Almanya'dan dün yapılan açıklamada, Suriye ve Irak'a giderek IŞİD'e katılan Alman vatandaşlarının sayısının 550'yi bulduğu, bunların da en az 60'ının çatışmalarda hayatını kaybettiği belirtildi. Alman İç İstihbarat Servisi yetkililerinden Hans-Georg Maassen, "Almanya'dan IŞİD'e katılıp hayatını kaybeden 60 kişiden en az 9'unun intihar saldırılarında öldüğünü söyleyebiliriz" dedi. Maassen, IŞİD için savaştıktan sonra ülkesine dönen Alman sayısını ise 180 olarak açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'IŞİD'le mücadelede ABD ciddi değil'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN