Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsrail, sokaktaki ayrımcılığı anayasaya taşıyor

Giriş Tarihi: 24.11.2014
İsrail, sokaktaki ayrımcılığı anayasaya taşıyor

İsrailli bakanlar dün ülkedeki Arap azınlığı demokratik haklarından yoksun bırakacak bir kanun tasarısı üzerinde mutabık kaldı

İsrailli bakanlar dün insan hakları örgütlerinin sert tepkisini çeken bir karara daha imza attı. 20 bakandan 14'ü, anayasada İsrail'i "Yahudi ve demokratik" bir devlet olarak nitelendiren bölümün kaldırılması, yerine "Yahudi halkının ulusal anavatanı" ibaresinin koyulması yönünde oy kullandı. Kabinenin bu isteği parlamentonun da onayını alırsa kanunlaşacak. 8 milyonluk ülke nüfusunun yüzde 20'sini Arapların oluşturduğunu vurgulayan insan hakları örgütleriyse kararı "İsrail, zaten sokaklarda var olan ayrımcılığı anayasaya taşıyor" şeklinde eleştirdi. Hamas, yeni kanun tasarısının "Dini bir savaşın habercisi olduğu" yorumunda bulundu. Öte yandan dün, Yahudi yerleşimciler Ramallah yakınlarında Filistinlilere ait bir evi daha yaktı. Batı Şeria'da da İsrail askerlerinin bıraktığı patlayıcı infilak etti, 1 Filistinli öldü. Refah kentinde ise İsrail askerleri 17 yaşındaki Filistinli'yi sırtından vurarak yaraladı.

Hükümet tarafından kendilerine silah taşıma izni verilen Yahudi yerleşimciler, atış talimlerinde Filistinlilerin fotoğraflarını hedef alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail, sokaktaki ayrımcılığı anayasaya taşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN