Türkiye'nin en iyi haber sitesi

60 Alman IŞİD'çi öldürüldü

Alman istihbaratı, IŞİD saflarında savaşmak üzere Irak ve Suriye'ye giden Alman vatandaşları hakkında açıklamada bulundu.

Giriş Tarihi: 25.11.2014 11:46
60 Alman IŞİD'çi öldürüldü

Almanya'da iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın (BfV) başkanı Hans-Georg Maaßen, IŞİD mensubu Alman vatandaşları konusunda "Welt am Sonntag" gazetesine demeç verdi.

Açıklamaya göre, Irak ve Suriye'ye IŞİD saflarında savaşmak üzere giden Almanların sayısı 550'yi buluyor. Şimdiye kadar sözkonusu kişilerden 60'ı hayatını kaybetti. Ölenlerden 9'u intihar komandosu olarak görev aldı.

IŞİD saflarında savaştıktan sonra Almanya'ya geri dönenlerin sayısını yaklaşık 180 olarak açıklayan Maaßen, Almanya'da olası saldırı tehdidi konusunda şunları söyledi: "ABD, İngiltere, Fransa ve diğer Batılı ülkelerle birlikte aynı teknede bulunuyoruz. Durum kaygı verici ancak korkuya kapılmamalıyız. Her türlü önlemi almamıza karşın bizde de saldırı düzenlenebileceği ihtimaline hazır olmalıyız. Belli bir tehdidin sözkonusu olduğu unutulmamalıdır."

SOSYAL MEDYADAN SIKI TAKİP


Hans-Georg Maaßen, istihbarat örgütünün özellikle IŞİD taraftarlarının sosyal medya platformlarındaki iletişimini yakından takip ettiğini söyledi. IŞİD saflarına katılımı "Maalesef İslami propagandanın başarısı" sözleriyle niteleyen Maaßen, "Almanya merkezli ve uluslararası sosyal medya platformlarına atılan mesajların gerektiğinde müdahale edilerek silinmesi için bu sitelerin işleticileriyle yakın temas halindeyiz" ifadelerini kullandı.
IŞİD'e Almanya'dan katılımın son 6 hafta içinde artış kaydettiğini belirten Maaßen, IŞİD ile El Kaide arasında büyük rekabet yaşandığını, bir "başarı modeli" olarak görüldüğü için aşırıların büyük kısmının IŞİD'e katıldığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
60 Alman IŞİD'çi öldürüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN