ABD'de beklenen oldu Chuck Hagel istifa etti

ABD Başkanı Obama, Suriye ve IŞİD konularında çatlak sesler çıkaran Savunma Bakanı Chuck Hagel'ın istifasını istedi. Hagel Türkiye'nin tezlerine yakın bir politikayı savunuyordu

Giriş Tarihi: 25.11.2014
ABD'de beklenen oldu Chuck Hagel istifa etti
ABD Başkanı Barack Obama'nın, ara seçimlerde Cumhuriyetçilere yenilmesinin ardından kabinede yaptığı ilk değişiklik Cumhuriyetçi bir bakanı kovmak oldu. Dış politikada Türkiye'ye yakın tezleriyle bilinen Savunma Bakanı Chuck Hagel'ın istifasını isteyen Obama, yola yeni bir isimle devam edecek. Obama, görevinden ayrıldığına dair haberlerden kısa süre sonra Hagel ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'la birlikte Beyaz Saray'da kameraların karşısına geçti. "Örnek bir savunma bakanı" dediği Hagel'e hizmetlerinden dolayı teşekkür eden Obama, halefi Senato'dan onay alana kadar Savunma Bakanlığı görevine devam edeceğini kaydetti.

"KOVULMADI, İSTİFA ETTİ"
ABD basınına isim vermeden konuşan yetkililer de Hagel'ın, Obama ile gerçekleştirdiği "samimi" bir görüşmenin ardından görevinden ayrılması için ortak bir kanaate vardıklarını söyledi. Yetkililer, "Obama, IŞİD konusunda daha farklı bir strateji benimsiyor. Dolayısıyla değişiklik yapmak zorunluydu" dedi. Daha önce ABD basınına konuşan Beyaz Saray kaynakları, Hagel'ın Obama'dan farklı olarak Suriye'de muhaliflere yardımın ön plana çıkarıldığını ve Esad'ın devrilmesi yönünde bir strateji savunduğunu belirtmişti. New York Times gazetesinin seçimler öncesinde yayımladığı bir haberde, Hagel, IŞİD'e karşı kurulan koalisyonda başta Türkiye olmak üzere yakın müttefiklerinin görüşlerinin alınmadığını dile getirmişti. Konuyla ilgili Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice'a sert bir bilgi notu yazan Hagel'ın günlerinin sayılı olduğu biliniyordu. Analistler ise Hagel'ın görevden alınmasının ABD'nin yaşadığı ulusal güvenlik sorunlarını ortadan kaldırmayacağı görüşünde.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'de beklenen oldu Chuck Hagel istifa etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN