'ta 5 ayda bin 500 çocuk öldü

İnsan Hakları Komiserliği, IŞİD'in Musul'u ele geçirdiği 10 Haziran'dan bu yana Irak'ta bin 500 çocuğun öldüğünü açıkladı. Komiserlik, BM ve Irak hükümetine acil yardım çağrısı yaptı.

Giriş Tarihi: 25.11.2014 16:58
Irak'ta 5 ayda bin 500 çocuk öldü
Komiserlik üyesi Fazıl Garavi, Parlamentosu'nda yaptığı açıklamada sığınmacı kamplarının, özellikle de Kuzey Irak'takilerin durumunun trajik olduğunu söyledi.

Garavi, çocukların ölüm nedeni ile ilgili detaylı bilgi vermedi ancak uluslararası insan hakları örgütleri, geçen aylarda çatışma bölgelerinden kaçarak sığınmacı kamplarına yerleşen ailelerin yüzlerce çocuk ve bebeğinin gıda ve su eksikliğinden ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunmuştu.

Irak, İnsan Hakları Komiserliği üyesi Heysem Gazzi basın açıklamasında, Haziran'dan bu yana Irak'ta yerinden olanların sayısının da 2 milyonu aştığı belirtildi.

Gazzi, konteyner kent kamplarının inşa edilmesinin hızlandırılması ve sığınmacılara maaş bağlaması için Irak hükümetine çağrı yaptı.

Eylül'de göreve gelen Irak Başbakanı Haydar İbadi'nin liderliğindeki yeni Irak hükümeti, sığınmacılara 800 milyon dolar yardımı tahsis etmişti.

7 MİLYON ÇOCUK ZORLU KIŞLA KARŞI KARŞIYA

Geçen hafta, BM'nin çocuklara Yardım Fonu'nun (UNİCEF) yaptığı açıklamada, çatışma bölgelerinde kalan 7 milyon Suriyeli ve Iraklı çocuğun çetin bir kışla karşı karşıya olduğu belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak'ta 5 ayda bin 500 çocuk öldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN