Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İran'a uygulanan yaptırımlar kalkmalı

Giriş Tarihi: 25.11.2014 10:18
İran'a uygulanan yaptırımlar kalkmalı

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İran'a uygulanan yaptırımların kaldırılması gerektiğini söyledi.

İngilizce ve Farsça okunan ortak basın açıklamasında, sorunların çözülmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, "Bizler P5+1 ülkeleri dışişleri bakanları ile birlikte diplomatik çabalarımızı devam ettirmeye karar verdik. Ortak Eylem Planı'nın daha fazla müzakerelere izin vermesi için 30 Haziran'a kadar uzatılmasına karar verdik" ifadeleri kullanıldı.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) denetimlere devam edeceği belirtilen açıklamada, bir sonraki görüşmelerin Aralık ayı içerisinde yapılacağı aktarıldı.

Zarif, ayrıca düzenlediği basın toplantısında, İran'ın nükleer faaliyetlerinin barışçıl olduğunu ve herkesin buna saygı göstermesi gerektiğini söyledi. İran'ın nükleer silah üretmek gibi bir amacının olmadığını aktaran Zarif, yaptırımların hemen kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Zamana ihtiyaçlarının olmadığını belirten Zarif, sorunları çözmeye her zaman hazır olduklarını ifade ederek, "İran'ın barışçıl nükleer program geliştirmeye hakkı vardır. Bu hakkımızdan baskı ve tehditler karşısında vazgeçmeyeceğiz. Uluslararası toplum baskılardan vazgeçmelidir" diye konuştu.

Müzakerelerde bazı problemler bulunduğunu belirten Zarif, sorunlar karşılıklı esneklikle çözüleceğini vurguladı.Müzakereler, 20 Temmuz'da gerçekleştirilen 6. turunu da 4 ay ertelenmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran'a uygulanan yaptırımlar kalkmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN