ABD'de Ferguson isyanı sürüyor

Giriş Tarihi: 26.11.2014 10:33 Güncelleme Tarihi: 26.11.2014 10:40
ABD'de Ferguson isyanı sürüyor

ABD'nin başkenti Washington'da, St. Louis kentindeki soruşturma kurulunun, Ferguson'da silahsız Michael Brown'ı öldüren polis Darren Wilson'un yargılanmasına gerek olmadığı yönündeki kararını protesto gösterileri bu gece de devam etti.

Başkentteki Mt. Vernon Meydanı'nda toplanan binlerce kişi, Ulusal Portre Galerisi'ne kadar yürüdü. Eylemciler yürüyüş sırasında zaman zaman ana kavşak noktalarında trafiği engelledi.

Yürüyüşün ardından galerinin merdivenlerinde biriken eylemciler, "Eller havaya, ateş etme" şeklinde sloganlar atarak Ferguson'daki jürinin kararını protesto etti.

"Adalet yoksa barış da yok", "(Michael Brown'ı kastederek) Kardeşiniz için ayağa kalkın", "Irk ayrımcılığına son", "Siyahların yaşamı da değerli", "Eğer sessiz kalırsanız sizi de öldürürler", "Irkçı polis terörüne son" gibi pankartlar taşıyan eylemcilerden bazıları, Michael Brown'ın öldürülmesini sembolize etmek için ölü taklidi yaptı.

Eylemciler arasında küçük bir grubun Amerikan bayrağı yaktığı da görüldü.

Ulusal Portre Galerisi'ndeki gösteriden sonra küçük bir grup eylemci, sloganlar atarak ve şarkılar söyleyerek Beyaz Saray'ın önüne yürüdü.

Protesto sırasında AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Chris Egbo adlı bir eylemci, "Ülkede benim gibi gençlere yapılanları gördükten sonra dayanışma göstermemek ve endişeleri yüksek sesle dile getirmemek sorumsuzluk olurdu" dedi.

Egbo, jürinin kararının adaletsiz ancak beklenen bir karar olduğunu da kaydetti.

Bayrak yakan grubun arasında yer alan Janessa Robinson da Amerika'nın tarih boyunca siyahilere yönelik muamelesine sert eleştiriler yöneltti.

Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı gösteri sırasında herhangi bir şiddet olayı yaşanmazken, eylemciler gösterinin ardından olaysız dağıldı.

GÜVENLİK KUVVETLERİNE TAKVİYE YAPILDI

Washington'da dün gece de bini aşkın kişi Beyaz Saray önünde toplanarak Ferguson'daki jüri kararını protesto etmiş, Beyaz Saray'dan Kongre binasına ve oradan da Yüksek Mahkeme'ye yürümüştü.

Ferguson'da dünkü şiddet olayları, yağma, ev ve araçların ateşe verilmesi vakalarının tekrar yaşanmaması için Missouri Valisi Jay Nixon'ın talebi üzerine kente 2 bin kişilik Ulusal Muhafız Birliği gönderildi. Kentte daha önceden konuşlanan birliklerle bu rakamın 2 bin 200'ü geçtiği ifade edildi.

Ferguson'da önceki geceye göre daha sakin geçen gösterilerde Ferguson Polis Merkezi'nin önünde toplanan kalabalık bazı yolları kapattı.

Bir polis aracı ateşe verilirken, polis göstericileri biber gazıyla dağıttı. Gösterilerin şiddete dönüşmesi ihtimali üzerine gruptan dağılmasını ve evlerine gitmesini isteyen polis, ayrılmamakta direnen onlarca kişiyi Ulusal Muhafız Birlikleri yardımıyla gözaltına aldı.

Ferguson'un dışında aralarında New York, Washington, Atlanta, Los Angeles, Chicago'nun da bulunduğu birçok kentte gösteriler düzenlendi. Gösterilerin genel olarak barışçı şekilde sürdüğü bildirildi.

New York'ta Union Square'de toplanan yüzlerce gösterici New Jersey ile New York'u birbirine bağlayan Lincoln tüneline doğru yürüyerek tüneli trafiğe kapatmak istedi ancak polis göstericileri engelledi.

Tünelden Times Square'e geçen göstericiler, burada 7. caddeyi trafiğe kapatmak isteyince polis grubu dağıtmak için biber gazı ile müdahale etti. Müdahale sırasında polis bazı göstericileri gözaltına aldı.

"GÖREVİMİ YAPTIM!"

Siyahi genci öldüren polis memuru Darren Wilson, konuya ilişkin sessizliğini bozarak ABC televizyonuna mülakat verdi. Konuşmasında eylemini savunan Wilson, genci engellemek için başka türlü davranmasına imkan kalmadığını savundu.

Wilson, "Ben görevimi doğru bir şekilde yaptım" diye konuştu. Öldürdüğü gencin beyaz olması halinde aynı şekilde davranıp davranmayacağı sorusuna da Wilson "aynı şekilde davranırdım" diye cevap verdi.

Brown'ın iri ve çok güçlü bir çocuk olduğunu, kendisine yumruk attığını ve silahını almaya çalıştığını öne süren Wilson, hayatının tehlikede olduğunu düşündüğünü iddia etti.

AA MUHABİRLERİ ZOR ANLAR YAŞADI

Ferguson'daki gösteriler sırasında atılan taşlardan birinin isabet etmesi sonucu, olayı görüntüleyen AA foto muhabiri Cem Özdel'in makinesinde hasar oluştu.

New York'taki gösterileri izleyen AA muhabiri Bilgin Şaşmaz da gözaltına alınma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Barışçıl devam eden ve karmaşanın fazla olmadığı eylemde polisin bazı göstericileri gözaltına almasını çeken Şaşmaz, iki kez polis tarafından gözaltına alınmakla tehdit edildi.

Oakland'daki gösterilerde de AA için çalışan serbest muhabir Tayfun Coşkun'un park halindeki arabasının yan ön camını kıran hırsızlar, arabanın içinde bulunan iki adet objektif, dizüstü bilgisayar, flaş ve diğer teknik gereçlerini çaldı.

ABD'Lİ ÜNLÜLER KARARA BÖYLE TEPKİ GÖSTERDİ


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'de Ferguson isyanı sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN