İngiliz komandolar IŞİD'i karadan vuruyor

Giriş Tarihi: 26.11.2014
İngiliz komandolar IŞİD'i karadan vuruyor

İngiliz ve Lübnan basını, İngiliz özel kuvvetlerinin Irak'taki IŞİD hedeflerine kara operasyonları düzenlediğini ileri sürdü. SAS komandolarının son 1 ayda 200 militanı öldürdüğü belirtildi

İngiltere ordusuna ait SAS komandolarının, Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) yönelik kara harekatları yaptığı ileri sürüldü. İngiliz ve Lübnan basınındaki haberlere göre İngiliz özel kuvvetleri Irak'taki IŞİD üslerine yönelik gizli operasyonlar yürütüyor. İngiliz Daily Mail gazetesi Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde İngiliz komandoların son 4 hafta içerisinde yaklaşık 200 IŞİD militanını öldürdüğünü iddia etti. İsmi açıklanmayan kaynak, IŞİD hedeflerinin insansız hava araçlarıyla belirlendiğini belirtti. Daha sonra komandoların helikopterlerle operasyonun yapılacağı bölgeye yakın bir yere bırakıldığı kaydedildi.

SADECE ÖLDÜRMEK
İngiliz komandoların karaya inmelerinin ardından ATV tipi dört tekerlekli özel arazi araçlarıyla hedefe yaklaştığı belirtildi. Ardından da keskin nişancılar ve ağır makineli silahlarla hedeflerin vurulup hemen üslere geri dönüldüğü aktarıldı. Kaynak, bu taktikle günde 8 IŞİD militanını öldürdüklerini belirtti. Lübnan merkezli Daily Star gazetesindeki haberde de İngiliz komandoların, Irak'taki IŞİD militanlarına kara operasyonları düzenlemek için özel olarak yetkilendirildikleri ileri sürüldü. Yine ismi belirtilmeyen bir İngiliz kaynak, komandolara verilen emrin sadece "öldürmek" olduğunu söyledi. Buna göre komandoların esas hedefi ise IŞİD saflarına katılan radikal İngilizler. Haberde Londra hükümetinin söz konusu radikallerin İngiltere'ye dönmelerini istemediği belirtildi. İngiliz donanması kasım ayının başından bu yana ABD liderliğindeki koalisyon çerçevesinde Irak'taki IŞİD üslerine yönelik hava saldırıları düzenliyor. İngiliz SAS komandolarının ise Irak'a sadece keşif için gittikleri açıklanmıştı. İngiliz ordusu Daily Mail ve Daily Star'ın haberlerine dair henüz bir açıklama yapmadı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiliz komandolar IŞİD'i karadan vuruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN