Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Trenle en uzun yolculuk başladı

Çin'in Yiwu kentinden İspanya'ya 82 yük vagonu taşıyan lokomotif, 11 bin 483 kilometrelik yolu 21 gün sonra bitirince bir rekora da imza atmış olacak

Giriş Tarihi: 26.11.2014
Trenle en uzun yolculuk başladı
Çin'in önemli ticaret limanlarından biri olan Yiwu kentinden yola çıkan tren, 21 gün sürmesi öngörülen yolculuğun ardından İspanya'nın başkenti Madrid'e ulaşacak. Dünyanın en uzun tren yolculuğunu gerçekleştirmesi beklenen trenin güzergâhı 11 bin 483 kilometre uzunlukta olacak. Bu, "dünyanın en uzun demiryolu" olarak bilinen Rusya'daki 9 bin 288 km'lik Trans- Sibirya'nın rotasından bile uzun. Aralık ayında Madrid'e ulaşacak olan yük treni, 82 vagon taşıyor.

40 MİLYAR DOLARA MAL OLDU

Yiwu, küresel ticaretin kalbi olan Çin'in en büyük toptan satış merkezi olarak biliniyor. Dünyaya yaptığı ihracatın çok büyük bölümünü deniz yoluyla taşıyan Çin, bu yükün bir kısmını da demiryolu ile paylaştırmak istiyor. Bunun için tarihte önemli bir yere sahip olan İpek Yolu'nu yeniden canlandırmaya çalışan Pekin yönetiminin, Çin'i Avrupa'ya bağlayan projeye 40 milyar dolarlık bir bütçe ayırdığı belirtiliyor. Çin'in bu amaçla planladığı bir başka projesi ise Türkiye üzerinden geçiyor. Geçtiğimiz aylarda açıklanan ve 2020'de tamamlanması beklenen projede Sincan'dan başlayan tren hattı Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan, Türkmenistan, İran ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaşacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Trenle en uzun yolculuk başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN