Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ferguson'a Filistin desteği

Giriş Tarihi: 28.11.2014 09:25
Ferguson'a Filistin desteği

ABD’de siyahi bir gencin öldürülmesine ülke içinde tepkiler çığ gibi büyürken, eylemcilere en büyük destek Filistinlilerden anlamlı destek geliyor.

ABD'de siyahi bir genci öldüren polisin aklanması ile patlak veren halk gösterilerine yurt dışından da destek geliyor. Irkçılık karşıtı gösterilerde Fergusonlulara en büyük dayanışma gösterenler Filistinliler oldu.

ABD'de siyahi vatandaşların yaşadığı ayrımcılığı, İsrail'in kendilerine yönelik ırkçı tutumuna benzeten Filistinliler, sosyal medyada bir kez daha destek kampanyası başlattı. İlk kez ağustos ayındaki gösterilerde medyada yer alan ve son günlerdeki gelişmelerle birlikte binlerce kez paylaşılan mesajlardan birinde, "İşgal edilmiş, kuşatılmış, kana bulanmış Gazze, Ferguson'la dayanışma içinde. Filistinlilerin hayatları önemlidir. Siyahilerin hayatları önemlidir. Tüm hayatlar önemli olmalı" ifadeleri yer aldı.

FHKC'den 'direniş' açıklaması

Bir diğerinde ise "Filistin halkı, silahsız bir haldeyken, etnik kökeni nedeniyle vurulmanın ne demek olduğunu bilir" sözleriyle Michael Brown'un 9 Ağustos'ta beyaz polis memuru Darren Wilson tarafından öldürülmesine olan tepki dile getirildi.

Ağustos ayında gösterilerin merkezi olan Missouri eyaletinde açılan "Ferguson'dan Filistin'e, işgal bir suçtur" pankartı da ABD mahkemesinin kararıyla birlikte sosyal medyada bir kez daha gündeme oturdu.

Diğer taraftan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) de Ferguson ve ABD'de yapılan ırkçı ayrımcılığı kınayarak "zulme karşı direnişe destek verdiklerini" açıkladı. FHKC, Brown'un katili polis memuru Darren Wilson'un yargılanmaması yönünde karar veren ABD adalet sistemine karşı Ferguson halkının ve ABD genelinde sokağa çıkan tüm halkın yanında olduğunu duyurdu.

İSRAİL BOMBALARI DA AYNI YERDEN


ABD'nin Ferguson semtinde polisin gösterileri bastırmak için kullandığı gaz, İsrail, Mısır ve Bahreyn'in kullandıklarıyla aynı. Ferguson protestoları esnasında atılan gaz bombası ile İsrail ordusunun Filistinlilere karşı kullandığı gazın aynı şirketlerden tedarik edildiği ortaya çıktı.

Combined Tactical Systems (CTS) ve Defence Technology adlı şirketlerin sahipleri, her ne kadar "öldürücü olmayan silah" endüstrsindeki ürünleri ile övünseler de Mısır, Bahreyn ve İsrail güvenlik güçlerine sağlanan gaz bombaları silahsız protestocuları öldürmeye devam ediyor. Diğer taraftan Ferguson'ın bağlı olduğu St.Louis polis biriminin taktik eğitim merkezinin İsrail olması da dikkat çeken bir diğer nokta.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ferguson'a Filistin desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN