Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hava saldırıları IŞİD'i durdurdu

Suriye ve Irak'taki stratejik toprakları ele geçirmek isteyen IŞİD'in ilerleyişi koalisyon saldırılarıyla yavaşlatıldı. Elindeki baraj ve rafinerileri tutamayan IŞİD'e karşı günde 15 hava saldırısı düzenleniyor

Giriş Tarihi: 28.11.2014
Hava saldırıları IŞİD'i durdurdu
ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin, terör örgütü Irak ve Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı düzenlediği saldırılar etkisini göstermeye başladı. IŞİD, saldırı ve hâkimiyet alanını genişletme politikasına devam etse de örgütün ilerleyişi nispeten yavaşladı. Bölgeden alınan bilgilere göre, özellikle Kobani'deki başarısızlığın ardından, IŞİD'in "yenilmezlik imajı" bir hayli zedelendi. Fransa'da yayımlanan Le Figaro gazetesinin haberine göre, IŞİD'in Irak'ın Diyala vilayetindeki Azim Barajı'nı ve Beyci'deki petrol rafinerisini elinde tutamamasında, koalisyon saldırılarının payı büyük. Iraklı uzman Hişam Haşemi, 3 aydır devam eden saldırılara rağmen, ülkenin en stratejik bölgelerinden Enbar'ın yüzde 80'inin, başkent Bağdat'ın 110 kilometre yakınındaki Ramadi şehrinin ise en az yüzde 30'unun IŞİD militanları elinde olduğunu söyledi. ABD uçaklarının günde ortalama 15 saldırı düzenlediğini söyleyen analist Sacid Ciyad ise "IŞİD militanları çok disiplinli. Sığınaklar sayesinde hava saldırılarından kaçabiliyorlar. Koalisyon baskısını yoğunlaştırmalı" dedi. ABD öncülüğündeki hava saldırılarında şimdiye kadar büyük çoğunluğu IŞİD militanı 900'den fazla kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin arasında kadın, sivil ve çocukların da bulunduğu bildirildi.

83 KÖY KURTARILDI

AFP haber ajansına konuşan Peşmerge komutanı Westa Rasul da "IŞİD militanları Kerkük'ü hedef alıarak sahalarını kontrol etmek istiyor" dedi. Irak ordusu, son bir hafta içinde 120 I��İD militanının öldürüldüğünü, 83 köyün de örgütün elinden kurtarıldığını duyurdu. Dün Şam ordusu ve Lübnanlı Hizbullah milislerinin Rakka'da düzenlediği bir pusuda, IŞİD'in 30 militanını kaybettiği de bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hava saldırıları IŞİD'i durdurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN