Üst düzey Hamas yetkilisi İsrail'i yalanladı

Giriş Tarihi: 28.11.2014 21:20
Üst düzey Hamas yetkilisi İsrail'i yalanladı
Dün İsrail tarafından Kudüs'e saldırılar düzenlemeyi planladığı iddia edilen Hamas üyelerinin gözaltına alındığı açıklanmıştı. Yine iddialara göre gözaltına alınan 30'dan fazla Hamas üyesi Türkiye'den eğitim almıştı. Tüm bu iddialara Hamas'ın Beyrut'ta bulunan üst düzey temsilcisi Osama Hamdan'dan yalanlama geldi.

SÜLEYMAN DİNÇER - LONDRA

Daily Sabah Londra Temsilcisi Büşra Akın Dinçer'in ulaştığı Osama Hamdan, ''Bu İsrail tarafından uydurulmuş bir hikayedir. İsrail'in bunu söylemesi büyük bir yalancılık. Türkiye'yi meselelerin içine çekmeye çalışıyor. Türkiye terör saldırılarının değil Filistin'in özgürlüğünün yanındadır'' açıklamasını yaptı.

Osama Hamdan, ''İsrail biliyor ki Gazze'ye saldırılarının ardından dünya çapında Avrupa'dan Latin Amerika'dan Filistin'e büyük bir sempati doğdu. Aynı zamanda Türkiye içinde büyük bir sempati besleniyor. Türk hükümeti resmi bir şekilde Filistin halkının haklarının arkasında duruyor'' dedi.

Osama Hamdan İsrail'in saldırı iddialarını da reddetti. Hamdan, yakalanan 30 kişinin Hamas üyesi değil, aktivist olduklarını söyledi. ''Herkes bilir ki El Kassam Tugayları hiçbir zaman işgal altındaki topraklar dışında bir saldırı düzenlememiştir.'' şeklinde konuştu.

İsrail'in İç İstihbarat Servisi Şin Bet yaptığı açıklamada gözaltına aldıkları Hamas üyelerinin kentin en büyük stadyumu Teddy ve bazı tramvay istasyonlarını bombalayacaklarını iddia etmişti. Ülkenin İç İstihbarat Servisi Şin Bet'ten yapılan açıklamaya göre, hedef alınacak yerler arasında kentin en büyük stadyumu Teddy ve bazı tramvay istasyonları da vardı.

İsrail'in Jerusalem Post gazeteside gözaltına alınan kişilerin Müslüman Kardeşler ve Hamas'ı destekleyen öğrencilerden seçildiğini yazmıştı. Gazetenin iddiasına göre, bu kişilerin askeri eğitimlerini denetleyenler ve onlara talimat verenler Hamas'ın Türkiye'deki üst düzey üyeleriydi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise operasyon nedeniyle Şin Bet'i kutlamış ve eğer saldırıları önlenmeseydi çok büyük can kayıpları yaşanacağını söylemişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üst düzey Hamas yetkilisi İsrail'i yalanladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN