Hüsnü Mübarek beraat etti

Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Mübarek'in "göstericilerin öldürülmesi" suçlamasıyla yargılandığı davanın reddine karar verildi. Mübarek yolsuzluk davasından ise beraat etti.

Giriş Tarihi: 29.11.2014 11:49 Güncelleme Tarihi: 29.11.2014 15:12
Hüsnü Mübarek beraat etti
Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, 2 oğlu ve dönemin İçişleri Bakanı Habib el-Adili ile 6 yardımcısının, "göstericilerin öldürülmesi" suçlamasıyla yargılandığı davanın karar duruşması başladı.

Duruşmaya tekerlekli sandalyeyle katılan Mübarek, oğulları Ala ve Cemal ile aynı demir kafeste yer alırken, dönemin İçişleri Bakanı Adili ve 6 yardımcısının ise başka bir kafese konulduğu görüldü.

MÜBAREK'İN YARGILANDIĞI DAVADA SICAK ANLAR - GALERİ

Mübarek destekçileri ile 25 Ocak 2011 devriminde hayatını kaybedenlerin yakınları, duruşmanın yapıldığı bina önünde toplandı. Davanın görüldüğü Kahire'nin doğusundaki polis akademisi çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

MAHKEME MÜBAREK'İ AKLADI

Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek (86), iki oğlu ve dönemin İçişleri Bakanı Habib el-Adili ile altı yardımcısının, "göstericilerin öldürülmesi" ve yolsuzluk suçlamasıyla yargılandığı davada kararlar açıklandı. Mübarek her iki suçlamadan da aklandı. Çıkan kararlar Mübarek yanlılarınca sevinçle karşılanırken, 2011'deki olaylarda hayatını kaybedenlerin yakınları sinir krizi geçirdi.

Kahire'deki mahkeme, 2011'de en az 1400 kişinin hayatını kaybettiği olaylar sırasında "göstericileri öldürme emri vermekle" ve yolsuzlukla suçlanan Mübarek'in beraatine karar verdi. Mübarek'in aynı yolsuzluk davasında yargılanan oğulları ile "göstericileri öldürme emri vermekle" suçlanan altı yardımcısı ve İçişleri eski Bakanı Habib el-Adili de aklandı.

SERBEST KALMAYACAK

Mübarek hakkında daha önce bir başka yolsuzluk davasından üç yıl hapis cezası verildiği için 86 yaşındaki siyasetçinin tahliye olmayacağı açıklandı.Mübarek, uzun süredir kaldığı askeri hastaneden ambulans helikopterle mahkemye getirildi.

HABERİN VİDEOSU


Mübarek'in "göstericilerin öldürülmesi" suçlamasıyla yargılandığı davanın reddine karar verilirken, duruşmada Mübarek döneminin İçişleri Bakanı Habib el-Adili ile 6 yardımcısı hakkında beraat kararı verildi.

Yolsuzluk davasında beraat

Öte yandan Hüsnü Mübarek, yolsuzluk davasından da beraat etti.

HÜSNÜ MÜBAREK KİMDİR - TIKLAYIN

MÜBAREK'İN KAÇIŞ ANI - VİDEO
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hüsnü Mübarek beraat etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN