Norveç petrol şirketlerinde sert düşüş

Giriş Tarihi: 29.11.2014 08:25 Güncelleme Tarihi: 29.11.2014 08:25
Norveç petrol şirketlerinde sert düşüş

Norveç'in en büyük petrol şirketinde hisseler yüzde 4,15 değer kaybetti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) Viyana'daki toplantısında üretim kotasının günlük 30 milyon varille devam ettirilmesi kararı çıkmasından sonra, Norveç Borsası ve petrol şirketleri hisselerinde sert düşüşlere sebep oldu.

NORVEÇ PETROLÜ 75 DOLARIN ALTINA DÜŞTÜ

Dünya petrol fiyatlarını tek başına etkileyebilecek ülke olan Suudi Arabistan'ın Petrol Bakanı Ali Al-Naimi'nin toplantı sonrasında, üretimde bir değişikliğe gidilmeden günlük 30 milyon varil çizgisinde devam edeceğini belirtmesine piyasanın tepkisi gecikmedi. 4 ay önceki fiyatı 110 dolar olan Kuzey Denizi petrolünün varil fiyatı 2010 yılından bu yana ilk defa 75 doların altına düştü.

"NORVEÇ'İN MİLLİ GELİRİNİ DE ETKİLEYEBİLİR"

Kararın ardından Norveç kronu, 2009 yılından bu yana ABD doları karşısındaki en düşük seviyeye indi ve 1 dolar 6,91 Norveç kronuna çıktı. Norveç borsası ise yüzde 2,45 değer kaybederken, Norveç'in en büyük petrol üreticisi olan devlet ortaklı Statoil hisseleri de yüzde 4,15 değer kaybetti.

Uzmanlar, petrol gelirlerindeki bu düşüşün Norveç'in milli gelirini de olumsuz etkileyebileceği uyarısı yaptı.

860 MİLYAR DOLARLIK PETROL FONU TEHLİKEDE Mİ

Ünlü fonu sayesinde her vatandaşını potansiyel zengin yapan ve 6,6 milyar varil petrole sahip olan ülkede, rezervlerin 20 yıldan önce tükeneceği tahmini ve artan petrol fiyatları, endişe yaratmış durumda.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Norveç petrol şirketlerinde sert düşüş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN