Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bahreyn'de hükümet kuruluyor

Bahreyn'deki genel seçimlerin ardından Kral Halife, eski başbakan amcası Prens Selman'ı hükümeti kurmak için görevlendirdi

Giriş Tarihi: 1.12.2014 09:15
Bahreyn'de hükümet kuruluyor
Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife, seçimlerin ardından anayasa gereğince istifa eden amcası eski Başbakan Halife bin Salman Al Halife'yi yeni hükümeti kurması için görevlendirdi.

Hamad, meclis seçimlerinin ardından anayasa gereğince istifasını kabul ettiği 1970'den bu güne ülkenin başbakanı olan amcası Prens Halife bin Salman Al Halife'yi yeni hükümeti kurma görevini verdi.

Bahreyn Kralı yayınladığı bir kraliyet emri ile önce seçimlerin sonuçlarının açıklanmasının ardından başbakanın sunduğu istifayı kabul etti. Kral, gün içinde yayınladığı ikinci bir emirle de amcası Halife bin Salman'ı yeni kabinedeki bakanları belirlemesi için yetkilendirdi.

Bahreyn'de haftasonu ikinci turu tamamlanan seçimlerde, 40 sandalyeli ulusal meclisin vekilleri belli oldu. Seçimlerin birinci turunda meclise girecek sadece altı isim belli olmuştu.

İki farklı meclise sahip Bahreyn'de, Şura Meclisi üyeleri Kral tarafından atanırken, yetkileri sınırlı olan ulusal meclis seçimle belirleniyor.

Ulusal meclisteki 40 isimden 30'u ilk defa bu sene meclise katılıyor. Seçim sonuçlarına göre, 3 kadın milletvekilinin yer alacağı parlamentoda Selefiler 2, Müslüman Kardeşler (İhvan) hareketine yakın el-Menber 1 sandalye almaya hak kazandı.

Bahreyn, resmi makamları seçimlere katılım oranını yüzde 52,6 olarak açıklarken, seçimleri boykot etme kararı alan Şii Vifak hareketi katılımın yüzde otuzda kaldığını iddia etmişti.

Bahreyn Ulusal Meclisi ilk oturumunu, 14 Aralık'ta gerçekleştirecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bahreyn'de hükümet kuruluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN