Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsviçrede göç referandumu yapıldı

İsviçre’de göçün sınırlandırılmasına yönelik hazırlanan, yılda en fazla 16 bin kişiye göç izni veren referandumdan ‘Hayır’ oyu çıktı.

Giriş Tarihi: 1.12.2014 11:22 Güncelleme Tarihi: 1.12.2014 11:23
İsviçrede göç referandumu yapıldı
Kamuoyu Araştırma Enstitüsü GfS Bern'in Başkanı Claude Longchamp seçim lokallerinin kapanmasından yaklaşık yarım saat sonra yaptığı açıklamada net olarak "Hayır" sonucu çıktığını söyledi.

Alman medyasının da yakından izlediği referandum, Ecopop adlı sivil toplum kuruluşu tarafından organize edilen halk inisiyatifinin girişimi üzerine gündeme geldi. Oylanan yasa tasarısı yıllık göçü nüfusun yüzde 0.2'si ile sınırlandırmayı öngördü. Referandumda yılda 80 bine yakın göç alan İsviçre'ye yılda en fazla 16 bin kişinin göç edebilmesi öngörüldü.


ALTIN REZERVİ REFEDANDUMU


İsviçreliler Merkez Bankası'nın Euro ve Dolar yerine daha fazla altın rezervi tutmasını öngören tasarıyı da oyladı. İsviçre Ulusal Bankası'nı yaklaşık 1000 tonluk altın stokunu 3 katına çıkarmak ve bu miktarın altına düşmemekle yükümlü kılmayı öngören bu tasarı da reddedildi.

Pazar günü yapılan diğer referandumda zengin yabancılar için İsviçre'deki vergi imtiyazlarının kaldırılıp kaldırılmayacağını halk oyuna sunuldu. Vergi kolaylığından yararlanmak üzere İsviçre'ye gelen vergileri, kazançları üzerinden değil İsviçre'deki geçim harcamaları üzerinden hesaplanan 5 bin 500 milyoner için hazırlanan referandumdan da olumsuz yanıt çıktı. İsviçreliler vergi imtiyazının kaldırılması halinde zenginlerin ülkeyi terk etmesinden ve bu nedenle kazançlarının düşmesinden endişe ederken hayır oyları evet aylarından kıl payı fazla çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsviçrede göç referandumu yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN