Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mona Lisa, Da Vinci'nin Çinli annesiydi!

Giriş Tarihi: 1.12.2014 13:24
Mona Lisa, Da Vinci'nin Çinli annesiydi!

Son yapılan araştırmaya göre dünyaca tanınan Mona Lisa, Leonardo da Vinci'nin İtalya'ya köle olarak gelen Çinli annesinin portresiydi

Bu iddia şu anda sanat çevrelerinin bir hayli meşgul ediyor. İddiayı ortaya atan Leonardo da Vinci'nin hayatı hakkında uzun yıllar araştırma yapan bir yazar.

Medyalens'in geçtiği haberde, Leonardo da Vinci hakkında bir kitap yazan Angelo Paratico, ünlü sanatçının annesinin Çinli bir köle olduğunu söylüyor.

South China Morning gazetesinde yer alan habere göre Leonardo da Vinci'nin annesinin Floransa'nın 30 km. yakınında bulunan Vinci kasabasına yerleşti ve 1452 yılında Leonardo'yu dünyaya getirdi. Angelo Paratico'nun iddiasına göre Caterina adını kullanan anne bu tarihten sonra kayıplara karıştı, çünkü o yıllarda bir kölenin aile hayatı kurması toplum kurallarına aykırıydı.

Paratico, bu iddiasını desteklemek için rönesans dönemine ait kilise kayıtlarında yaptığı araştırmada İtalya ve İspanya'da çok sayıda Uzakdoğulu köle yaşadığını da sözlerine ekliyor.
Yazarın bu iddiasını kanıtlamanın tek yolu var, o da Floransa'da gömülen da Vinci ve ailesinden alınacak DNA örneklerinin incelenmesi…

Leonardo da Vinci'ye Arap kökenli diyenler de olmuştu!

Leonardo da Vinci ve Mona Lisa ile ilgili ortaya atılan iddialar yeni değil, 100 yıl öncesine kadar gidiyor.

Sigmund Freud 1910 yılında Mona Lisa'nın da Vinci'nin annesinin portresi olduğunu, arka plandaki görüntülerin de Çin'e ait bir manzara olabileceğini söylenmişti.

2002 yılında ortaya atılan bir başka iddiaya göre Da Vinci'nin kökeni Ortadoğuluydu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mona Lisa, Da Vinci'nin Çinli annesiydi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN