Papa ziyareti Arap basını manşetlerinde!

Katolik aleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus'un Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaret Arap basınında geniş yankı buldu.

Giriş Tarihi: 1.12.2014 09:54 Güncelleme Tarihi: 1.12.2014 11:40
Papa ziyareti Arap basını manşetlerinde!
Merkezi Londra'da bulunan, Al-Hayat gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Papa'ya söylediği "Dünyada barışın sağlanması için tehditlere karşı işbirliğine ihtiyaç var" sözlerini haberinde başa çekerek ziyarete geniş yer verdi.

"AYAKKABILARINI ÇIKARIP DUA ETTİ"

Eş-Şarku'l Evsat gazetesi Papa'nın ziyaretinin dinler arası diyaloğun pekiştirilmesi amacıyla gerçekleştiğine işaret ederek, Papa'nın Sultan Ahmed Camisi'nde İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran'la birlikte dua etmesi ve camiye girerken ayakkabılarını çıkarması üzerinde duruldu.

"ORTODOKSLARLA YAKINLAŞMAK İÇİN.."

Londra merkezli bir diğer gazete El-Kuds el-Arabi de ise son 50 yılda papalık görevine gelenlerin, İstanbul'daki Rum Ortodoks Patrikhanesi ile Vatikan arasındaki yakınlaşmasını sağlamak amacıyla Türkiye'yi ziyaret etmeyi adet haline getirdiği vurguladı.

"İSLAMOFOBİ, İSRAİL VE TERÖRDEN ENDİŞELİ"

Al-Hayat'ın haberinde, Erdoğan'ın Papa'ya, son dönemde giderek artan islamofobiden duyduğu endişelerini, terör konusunda uluslararası toplumun çifte standart uygulayarak İsrail'in Gazze'deki devlet terörünü ve Suriye rejiminin sivillere uyguladığı zulmün görmezden gelindiğini bildirerek IŞİD ve benzeri terör örgütleri kınadığına dikkat çekildi.

CNN ARAPÇA'DAN İSLAMOFOBİ VURGUSU

ABD'nin CNN televizyonunun Arapça yayın yapan internet sitesinde Papa'nın ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın islamofobi vurgusuna işaret ederek, Erdoğan'ın "İslam ile terör arasında kurulan ilişki islamofobinin neticesidir" sözlerini aktardı.

ORTADOĞU'DAKİ HRİSTİYAN AZINLIKLARIN SORUNLARI

Suudi Arabistan'ın El-Arabiyya televizyonu, Ortadoğu'daki Hristiyan azınlıkların yaşadığı sorunlara çözüm bulunması yolunda Papa'nın ziyaretini bir adım olarak gördü ve Papa'nın radikalizmden uzaklaşılması ve dinler arası diyalog çağrısında bulunduğunu belirtti.

"TÜRKİYE İSLAMOFOBİ'YE KARŞI DESTEK İSTİYOR"

Katar merkezli El-Cezire televizyonu da bölgedeki Hristiyan azınlıkların karşı karşıya bulunduğu tehditlere değinerek, Papa'nın bu konuda Türkiye ile birlikte hareket yolları arayacağı, Türkiye'nin buna mukabil Papa'dan Avrupa'da giderek yükselen islamofobi ve Müslümanlara yönelik saldırılar konusunda destek isteyeceğini kaydetti.

BBC ARAPÇA: TARİHİ ZİYARET

İngiliz BBC Arapça televizyonu internet sayfasında, "tarihi" olarak nitelendirdiği ziyarette Papa'nın "dinler arası diyaloğun artırılması" çağrısına dikkati çekti.

Suriye merkezli Zaman gazetesi ise Papa'nın, Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılara gösterdiği misafirperverliğe övgüsünü ön plana çıkardı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Papa ziyareti Arap basını manşetlerinde!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN