Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tepkiye direnemedi

ABD'nin Ferguson kentinde siyahi genç Michael Brown'u vurarak öldüren polis memuru Darren Wilson, gittikçe şiddetlenen protestolara dayanamayarak istifa etti

Giriş Tarihi: 1.12.2014
Tepkiye direnemedi
ABD'nin Missouri eyaletine bağlı Ferguson kentinde 18 yaşındaki silahsız genç Michael Brown'u vurarak öldüren polis memuru Darren Wilson, ülke çapına yayılan protestoların ardından görevinden istifa etti. 9 Ağustos'ta gerçekleşen cinayetten sonra, geçtiğimiz hafta jüri Brown'un cezalandırılmasına gerek olmadığına hükmetmişti. Jürinin kararı sadece Amerika'da değil, bütün dünyada tepkiyle karşılanmıştı. Amerikan basınında yer alan haberlere göre, görevinde kalmaya devam etmesi durumunda kendi yaşamı ve çalıştığı birimle ilgili tehditler aldığını belirten Darren Wilson, "Benim yüzümden kimsenin zarar görmesini istemiyorum" diyerek istifa yolunu seçti. Wilson'ın üç yıldan az bir süredir Ferguson polis biriminde görev yaptığı açıklanmıştı. İnsan hakları dernekleri, Ferguson bölgesinde geçtiğimiz 10 yıl içinde polis kaynaklı en az 14 vurulma olayının yaşandığını, ancak hiçbirinde de polisin ceza almadığını kaydetti.

GÖSTERİLERİN YENİ SEMBOLÜ BU KARE
Geçtiğimiz hafta Portland'daki Ferguson gösterileri sırasında çekilen ve siyahi bir göstericiyi beyaz bir polise sarılırken gösteren bu kare, Michael Brown'un öldürülmesinin yarattığı öfkeyi yatıştıran bir sembole dönüştü. Fotoğraf, sosyal medyada paylaşım rekorları kırarken, polise yönelik tepkinin de bir nebze azalmasına yol açtı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tepkiye direnemedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN