Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Putin ziyareti dünya basınında

Rus haber ajansı Vesti, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye'ye ziyaretine tüm dünya basınının geniş yer verdiğine dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 2.12.2014 10:26 Güncelleme Tarihi: 2.12.2014 12:12
Putin ziyareti dünya basınında
Diğer yabancı medyada yer alan haberler şöylei:

Avrupa'nın Güney Akım'ın inşaatına neden bu kadar karşı çıktığını araştıran Wall Street Journal şunları yazdı:
"AB Moskova'nın etkisini azaltmak için elinden geleni yapmaya çalıştı, konu sadece enerji kaynaklarından da ibaret değil. En sonunda projeden vazgeçtiler, fakat bunun sonucunda kimin galip geleceği büyük bir soru. Dış politikadaki ciddi fikir ayrılıklarına rağmen, Rusya ve Türkiye'nin liderleri ekonomik partnerliğe yeşil ışık yaktı. Başka bir deyişle, Moskova ve Ankara diplomasinin en zor şartlarda bile çalıştığını kanıtlıyor."

Financial Times:

"Kolay olmayan ekonomik şartlarda ve batının yaptırımlarının tehditleri altında ikili işbirliği hem Moskova'ya hem de Ankara'nın işine gelir. Geçen hafta Türkiye Tarım Bakanı Rusya'ya gönderilen balık ve tavuk eti hacminin beş katına çıktığını bildirdi. Aynı zamanda Türkiye Enerji Bakanı da Rusya'ya doğal gaz fiyatını görüşmek için Rusya'ya gitti. Erdoğan ve Putin bazen bazı ülkelerin liderlerine ani çıkışlar yapabiliyorlar, fakat Rus ve Türk liderlerinin ikili görüşmeleri her zaman güzel ve faydalı şekilde sonuçlanıyor."

Derken aynı gazetede ""Rusya'nın doğalgaz monopolü Gazprom'un başındaki Alexei Miller, Doğu Avrupa'dan geçecek "Güney Akım" boru hattı projesinin iptal olduğunu teyit etti. Miller, Türkiye'den yıllık 63 milyar metre küp doğalgaz kapasiteli bir hat geçirilirse Avrupa'nın güneyine doğalgaz sağlayabileceklerini söyledi."

"Rusya ve Türkiye 2020 yılı itibariyle ticaret hacmini 20 milyar sterlinden (yaklaşık 25 milyar euro'dan), 60 milyon sterline (yaklaşık 75 milyar euro'ya) çıkarmayı planlıyor."

"Rusya'nın Ukrayna müdahalesinin ardından ABD ve AB'nin ülkeye yaptırımlar uygulaması nedeniyle, Moskova bölgesel ticaret ortağı olarak Türkiye'nin önemini daha iyi kavradı."


Vesti haber ajansı dünya basınındaki başlıkları şu şekilde verdi:

"Son aylarda Avrupa Güney Akım'ın inşaatına karşı geldi. Avrupa Birliği projenin Rusya'nın AB ülkeleri için kilit enerji kaynağı haline gelmesinden endişeleniyor. Moskova şimdiden piyasanın yıllık tüketiminin %30'unu karşılıyor."

"Türkiye ve Rusya'nın arasındaki ilişki dış politikadaki sorunları göz önünde bulundurunca çok iyi sayılmaz, iki ülke Suriye ve Ukrayna'daki krizin çözümüne farklı açılardan bakıyorlar. Fakat Moskova ve Ankara bu görüş farklılıklarının ekonomik partnerliğine zarar vermesine izin vermediler."

"Washington ve Brüksel'in çizgisinden gitmek yerine Ankara yaptırımlardan faydalandı ve Rusya'ya ihracat hacmini artırdı. Geçen hafta Türkiye Tarım Bakanı Rusya'ya ihracatın beş kat arttığı açıkladı."

"Diğer liderlerle görüşmelerinden farklı olarak Putin ve Erdoğan ikili görüşme sırasında tutumlu davranıyorlar. Onlar duygularının Rus Türk ilişkilerine zarar vermelerine izin vermiyorlar."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin ziyareti dünya basınında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN