Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Schmidt, Nazi yanlısı çıktı

Schmidt, Nazi yanlısı çıktı Eski Almanya Başbakanı sempatik hareketleriyle Alman siyasetinin renkli isimlerindendi. Almanya'da piyasaya çıkacak bir kitap, ülkenin eski başbakanı Schmidt'in gençliğinde Nazi sempatizanı olduğunu askeri arşiv belgeleriyle ispatlıyor

Giriş Tarihi: 2.12.2014
Schmidt, Nazi yanlısı çıktı
Almanya'da 1974-1982 yıllarında başbakanlık görevinde bulunan Helmut Schmidt'in, geçmişte Nasyonal Sosyalist düşünceyi paylaştığını gösteren belgelerin ortaya çıktığı öne sürüldü. Der Spiegel dergisi, şu anda 90 yaşında olan Schmidt'in 1945'e kadarki hayatını araştıran ve bunu 8 Aralık'ta çıkacak olan "Helmut Schmidt und der Scheisskrieg" adlı çalışmada kitaplaştıran Sabine Pamperrien'in ortaya koyduğu belgeleri inceledi. Pamperrien'in, Freiburg kentinde bulunan Alman askeri arşivindeki, Schmidt'in askerlik dönemine ait dosyaları incelediği belirtilen haberde, Pamperrien'in Schmidt hakkında şimdiye kadar bilinmeyen üç değerlendirmeye kitapta yer verildiğinin altı çizildi. Alman Hava Kuvvetleri'nde üsteğmen olarak görev yapan Schmidt hakkında Freiburg'da bulunan askeri arşivde, Schmidt'in amiri tarafından kaleme alınan ve 1 Şubat 1942 tarihli belgede, Schmidt'in Nazi yanlılarının "Nasyonal Sosyalist" düşünce yapısına sahip olduğu ve bu düşünceyi başkalarına aktarmayı iyi bildiği" ifadesinin yer aldığına dikkat çekildi. Arşivdeki 30 Eylül 1943 tarihli başka bir belgede ise Schmidt'in "sorunsuz Nasyonal Sosyalizm tutumuna sahip olduğu" belirtilirken, Schmidt hakkında hazırlanan 18 Eylül 1944 tarihli belgede de "kusursuz Nasyonal Sosyalizm tutumuna sahip olduğu" yönünde değerlendirme yapıldığı kaydedildi.

DEDESİ BİR YAHUDİYDİ

Derginin haberinde, dedesi Yahudi olan Schmidt'in "Nazi taraftarı mı olduğu" veya "Nasyonal Sosyalizm İşçi Partisi (NSDAP) üyesi Kurt Georg Kiesinger'den sonra bir başbakan daha mı Nazi geçmişine sahip olduğu" şeklinde sorular soruldu. Haberde, Pamperrien'in bunu ifade etmek istediği ve kitabında Schmidt'in düşüncesinin bir süre Nazi ideolojisiyle kirlendiğini yazdığı kaydedildi. Pamperrien'in sadece belgeleri ortaya çıkarmadığı, aynı zamanda Schmidt'in yazdığı kitapları ve söylediklerini analiz ettiği belirtilen haberde, yazarın burada da birbiriyle çelişen konuları ve hataları bulduğu ifade edildi. Schmidt'in ise Freiburg'daki askeri arşivden belgelerin kopyasını aldığı ancak içeriği konusunda yorum yapmadığı belirtildi. Rolf Dieter Müller, Wolfgang Wette veya Manfred Messerschmidt gibi askeri tarihçilerin, "Nasyonal Sosyalizm düşüncesine sahip olduğu" gibi ifadelerin birçok kişinin dosyasında yer aldığını ve askerin gerçek düşüncesi konusunda bir değerlendirme olmadığını ifade ettikleri kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Schmidt, Nazi yanlısı çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN