Türkiye ve ABD anlaşmaya yakın

Giriş Tarihi: 2.12.2014
Türkiye ve ABD anlaşmaya yakın

Amerikan basını, Türkiye'nin Esad eleştirilerini dikkate alan ABD'nin "Suriye'de sınırlı bir uçuşa yasak bölgeye evet" dediğini yazdı. Türkiye-ABD'nin Suriye konusunda artık daha yakın olduğu belirtildi

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın İstanbul'a yaptığı ziyaret sırasında iki ülkenin Suriye'de "sınırlı" bir uçuşa yasak bölge oluşturulması ve İncirlik üssünün koalisyon güçlerine açılması konusunda ön uzlaşmaya vardığı iddia edildi. Muhalefetteki Cumhuriyetçilere yakınlığıyla bilinen Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin haberine göre, Türkiye sınırı boyunca oluşturulacak dar bir uçuşa yasak bölgede IŞİD karşıtı koalisyon güçleri Suriye muhalefetine ve sığınmacılara güvenli bir alan yaratacak. Böylelikle koalisyon güçleri oldukça maliyetli olduğu düşünülen ve asker kayıplarına da yol açabileceği tahmin edilen Beşar Esad'a ait hava savunma sistemlerini yok etmek zorunda kalmayacak. ABD'lilerin Halep'in güneyine kadar genişletmeyi planladıkları bu bölge muhalefetin eğitilmesi ve ikmali için de hayati destek verecek. Söz konusu iddiaları ilk kez gündeme getiren Bloomberg'e göre ise Türkiye'nin kara kuvvetlerini kullanarak sınırdaki güvenliği sağlama ve koalisyon güçlerine IŞİD hedefleri konusunda karadan bilgi vermesi de pazarlık masasında bulunuyor. WSJ ise Türkiye'nin Suriye'de böyle bir uçuşa yasak bölgeye destek verebilmesi için BM'ye bir mektup yazarak Birleşmiş Milletler Anlaşması'nın öz savunmayla ilgili 51. Maddesini devreye sokmayı planladığını yazdı.

OBAMA KARAR VERMEDİ

Her ne kadar iki taraf arasındaki görüşmeler muhalefete yakın kaynaklar aracılığıyla basına sızdırılmışsa da söz konusu uçuşa yasak bölge kararıyla ilgili Beyaz Saray'ın güçlü "Ulusal Güvenlik Konseyi"nde planla ilgili ciddi bir tartışmanın açılmadığı belirtildi. Suriye'de Esad rejimini hedefine koymak istemeyen ABD Başkanı Obama'nın da henüz uçuşa yasak bölge önerisiyle ilgili bir karara varmadığı ifade edildi.

BM GIDA YARDIMINI DURDURDU
Birleşmiş Milletler (BM), Dünya Gıda Programı (WFP) kapsamında 1.7 milyon Suriyeli mülteciye sağladığı gıda yardımını askıya alacağını açıkladı. BM yetkilileri kaynak bulmakta yaşanan sorunlar nedeniyle Ürdün, Lübnan, Türkiye, Irak ve Mısır'daki Suriyeli mültecilere dağıtılan gıda fişlerinin sağlanamayacağını belirtti. Yetkililer ayrıca kış şartlarıyla mücadele eden mülteciler için yardım kesintisinin yıkıcı etkileri olacağı ve birçok ailenin aç kalacağı uyarısında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye ve ABD anlaşmaya yakın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN