Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bağdadi'nin eşi ve çocuğu gözaltında

IŞİD lideri Bağdadi'nin eşi ve çocuğunun Lübnan'da gözaltına alındığı belirtildi. Lübnanlı yetkililerin Bağdadi'nin eşi ve çocuğunu IŞİD ile yapılacak esir takasında kullanma ihtimali tartışılıyor

Giriş Tarihi: 3.12.2014
Bağdadi'nin eşi ve çocuğu gözaltında
Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) lideri Ebu Bekir El Bağdadi hakkında dün ortaya yeni bir iddia atıldı. Lübnan basınında yer alan haberlere göre Bağdadi'nin eşi ve çocuğunun gözaltına alındığı ileri sürüldü. Lübnan'da yayın yapan Es-Sefir gazetesi, Lübnan askeri istihbaratının yabancı istihbarat birimleriyle koordineli şekilde Bağdadi'nin eşlerinden birini ve bir oğlunu sınır kapılarından birinde gözaltına aldığını yazdı. Olayın 10 gün önce gerçekleştiği belirtildi. Kadın ve çocuğun Beyrut'taki Savunma Bakanlığı binasında olduğu kaydedildi. Haberde Bağdadi'nin eşi ile çocuğunun ismi açıklanmadı. Ancak daha sonra ortaya çıkan haberlerde IŞİD liderinin eşi ile 9 yaşındaki kızının yakalandığı belirtildi. Lübnan basını sahte kimlik ve pasaportla yakalanan kadının uyruğu hakkında da bir bilgi vermedi. Anadolu Ajansı'nın görüştüğü askeri kaynaklar ise Suriye'den Lübnan'a sahte kimlikle girmeye çalışan kadının Bağdadi'nin Suriye vatandaşı olan ilk eşi olduğunu söyledi. Bu kişiyle gözaltına alınan çocuğun Bağdadi'nin 10 yaşından küçük oğlu olduğu ifade edildi.

TAKAS OLABİLİR

Yetkililer, çocuğun babasının Bağdadi olduğunun ispatlanması için DNA testi yapılacağını açıkladı. Batı basınındaki haberlerde de Lübnan ordusunun kadın ile çocuğu IŞİD ile çeşitli konuların müzakeresinde koz olarak kullanabileceği belirtildi. IŞİD ve El Nusra'nın elinde 27 Lübnan askeri rehin olarak tutuluyor. IŞİD, Lübnan hapishanelerinde tutuklu bulunan üyelerinin serbest bırakılmaması halinde rehineleri öldüreceğini duyurmuştu. Terör örgütü IŞİD'den konu hakkında henüz bir açıklama yapılmadı. IŞİD daha önce Bağdadi'nin evli olduğunu açıklamış ancak kaç eşinin bulunduğuna dair bir bilgi vermemişti. Kendi başına "halifelik" ilan eden 43 yaşındaki Bağdadi'nin kısa bir süre önce öldürüldüğü ileri sürülmüştü. Ancak IŞİD Bağdadi'ye ait olduğunu belirttiği ses kaydı ile bu haberleri yalanlanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağdadi'nin eşi ve çocuğu gözaltında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN