Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Binlerce ördek kenti işgal etti

Kanada'nın Burin kenti, bugünlerde "Kuşlar" filminin ördek versiyonunu yaşıyor. Önceleri az sayıda olan ördeklerin çoğaldıkça sosyal yaşama dahil olması halkı adeta canından bezdirdi

Giriş Tarihi: 3.12.2014
Binlerce ördek kenti işgal etti
Kanada'nın Newfoundland Adası'nda yer alan Burin kenti beklenmedik bir istila ile karşı karşıya kaldı. Bir anda ördekler tarafından işgal edilen kentte yaşayanlar köprü altlarında yuvalanan ve yolları kapatarak trafiğe engel olan ördek sürüsüyle nasıl başa çıkacaklarını şaşırdı.

BAŞTA HEYECAN VERİYORDU

Burin'de eskiden kırsal kesimde nadiren rastlanan ancak şimdilerde kent merkezinde de popülasyonu bir anda yükselen ördeklerin, sosyal yaşama verdikleri zarar gittikçe rahatsız edici boyutlara ulaştı. Kentin sakinlerinden Freeman Collins, bu durumu "Ördek görmek en başta heyecanla karşılanıyordu. Giderek çoğalmaya başladılar ve her şeye müdahil oluyorlar" sözleriyle ifade etti.

YAPILABİLECEKLER KISITLI
İlk
başta birkaç örnekle sınırlı olan ördek varlığından rahatsız olmadıklarını söyleyen Collins, evinin bahçesine kendileri için patika yapan ve kimi zaman sayıları bir anda 50'lere ulaşan ördeklerden artık son derece şikâyetçi. Sayıları gittikçe artan ördeklerle başa çıkamayan ve onları bahçesinden kovmak için çok emek sarf ettiğini söyleyen Collins, işgalci hayvanlardan kurtulmak için bahçesinin belirli kısımlarına ağ koruması yaptırmak zorunda kalmış. Uluslararası basına konuşan yetkililer, ördekler hakkında yapılabileceklerin oldukça kısıtlı olduğunu söylüyor. Kent sakinleri de bu nedenle kendi önlemlerini almaya çalışıyor.

DOĞANIN İNSANDAN ÖÇ ALMASI
Ünlü yönetmen Alfred Hitchcock'un 1963 yapımı "Kuşlar" isimli korku filmini aratmayan sıra dışı olayın nasıl çözümleneceği ise hâlâ belirsizliğini koruyor. Doğanın insandan öç alması temalı filmlerin ilk örneklerinden sayılan kült filmde, sakin bir kasabada kuşların garip davranışlarının, ölümcül saldırılara dönüşmesi ve kasaba sakinlerinin kuşlarla mücadelesi anlatılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Binlerce ördek kenti işgal etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN