Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD'le mücadele yıllar sürebilir!

60 ülkenin Brüksel'de oluşturduğu NATO koalisyon toplantısında konuşan Kerry, IŞİD'le mücadelenin uzun yıllar sürebileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 4.12.2014 08:04
IŞİD'le mücadele yıllar sürebilir!
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Irak ve Suriye 'de bine yakın hava saldırısıyla IŞİD'e ciddi anlamda zarar verildiğini fakat bu mücadelenin yıllar sürebileceğini açıkladı. 60 ülkenin Brüksel'de oluşturduğu NATO koalisyon toplantısında konuşan Kerry, "IŞİD'in hiç bir kolu, havadan ne geleceği hakkında endişelenmeden saldırganca ilerleyemiyor" dedi. Amerika ve müttefik kuvvetleri Eylül ayında bölgeye bir dizi operasyon düzenlemeye başlamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry hava saldırılarının başlamasından bu yana IŞİD'in bölgede konvoylar halinde ilerlemesinin güçleştiğini söyledi.
Kerry, ayrıca İran'ın bölgeye herhangi bir saldırı yapıp yapmadığı konusunu teyid etmedi ve bu konudaki temel işbirliği politikalarında bir değişiklik olmadığını söyledi.


TAMPON BÖLGE KONUSU

Türkiye 'ye yakın güvenli bir bölge oluşturulması konusuna da değinen Kerry, bu konuda herhangi bir karar alınmadığını da söyledi.
Kerry : "Kendimize nasıl bir yol çizeceğimize yönelik devam eden pek çok tartışma var, ancak şu anda bir karar almaya yakın olduğumuzu ya da herhangi bir güvenli ya da tampon bölge biçimi ile yola devam edeceğimizi öne sürmek zamansız olur" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD'le mücadele yıllar sürebilir!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN