Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obama döneminde üst üste siyahi ölümleri

ABD Başkanı Barack Obama, New York'ta gözaltı işlemi sırasında siyahi Amerikalı Eric Garner'ın ölmesine neden olduğu iddia edilen polis için takipsizlik kararı verilmesi hakkında "Toplumlarımız ve güvenlik birimlerimiz arasında güven ve hesap sorulabilirliğin güçlendiğini görünceye kadar bize durmak yok" dedi.

Giriş Tarihi: 4.12.2014 07:32 Güncelleme Tarihi: 4.12.2014 10:46
Obama döneminde üst üste siyahi ölümleri

ABD'nin ilk siyahi başkanı olan Barack Obama, kendi başkanlığı döneminde siyahi yurttaşların öldürülmesi nedeniyle eleştirilerin odağında. ABD'de yine geniş çaplı gösterilere neden olması beklenen New York'ta gözaltı işlemi sırasında polisin boğazını sıktığı siyahi Amerikalı Eric Garner'ın ölmesi ve yine takipsizlik kararının açıklanmasının ardından, Obama'dan açıklama geldi. Obama, Beyaz Saray'ın her yıl düzenlediği kabile toplumları konferansındaki konuşmasının başında New York'taki kararla ilgili değerlendirmelerde bulundu.


Garner'ın polis yetkilileriyle yaşadıklarının teybe kaydedildiğine ve bu görüntülerin ülkede "geçen hafta, geçen ay, geçen yıl ve yıllardır" üzerinde konuşulan daha genel meselenin bir yansıması olduğuna işaret eden Obama, bu bağlamda, çok sayıda azınlık toplumunun, güvenlik birimlerinin kendileri için çalışmadığına ve adil davranmadığına yönelik kaygıları bulunduğunu söyledi.

FERGUSON SONRASI GÜVENSİZLİK

Obama, Ferguson'daki olaylardan sonra, ülkede güvenlik güçleriyle toplumun bazı kesimleri arasındaki güvensizliği giderecek adımlar atmak için bir çalışma grubu oluşturduklarını ve bu grubun somut öneriler hazırlayacağını hatırlatarak, Ferguson'la alakalı eyalet ve yerel yetkililer ile toplum liderleri, dini liderler, güvenlik güçleri yetkilileriyle görüştüğünü kaydetti. Obama, "Bu çok uzun süredir bizi uğraştıran bir konu ve şu ana kadar yaptığımızdan daha fazla ilerleme kaydetmemiz gerekiyor. Laf değil eylem istiyorum ve ABD Başkanı olarak, herkesin hukukun önünde eşitlik ilkesine inandığı bir ülkeye sahip olmamızı sağlamaya tamamen kendimi adamış durumdayım" diye konuştu.


Telefonla görüştüğü Adalet Bakanı Holder'ın bugün New York'taki kararla ilgili olarak daha spesifik açıklamalar yapacağını anlatan Obama, "Ancak şunu herkesin bilmesini isterim ki, toplumlarımız ve güvenlik birimlerimiz arasında güven ve hesap sorulabilirliğin güçlendiğini görünceye kadar bize durmak yok" değerlendirmesinde bulundu.

POLİSLİK ZORLU BİR MESLEK


Obama, güvenlik yetkililerinin de çok zorlu bir mesleğe sahip olduğunu ve halkı korumak için hayatlarını riske attıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Ancak onların mesleklerini etkili bir biçimde icra edebilmeleri, herkesin sisteme güven duymasıyla mümkün olur. Şu anda maalesef insanların, yakınlarının adil muamele gördüğüne inanmadığı çok sayıda örnek görüyoruz. Bazı vakalarda yanlış algılamalar olabiliyor ama bazı durumlarda bu bir gerçeklik. Irk, bölge, din ayrımı yapmaksızın Amerikalılar olarak hepimiz bunun Amerika'nın bir problemi olduğunu, sadece siyahilerin ya da yerli Amerikalıların sorunu olmadığını kabul etmemiz lazım. Bu ülkede herhangi bir kişi yasalar altında eşit muamele görmediğinde bu bir sorun. Başkan olarak bunu çözmek de benim görevim."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama döneminde üst üste siyahi ölümleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN