Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ukrayna'da 'ithal' bakanlar görevde

Ayrılıkçı savaştan zarar gören ekonomiyi toparlamak için yabancı teknokratların atandığı Ukrayna'da maliye ABD'li, ekonomi Litvanyalı, sağlık ise Gürcü bakana emanet

Giriş Tarihi: 4.12.2014
Ukrayna'da 'ithal' bakanlar görevde
Ukrayna parlamentosu, yeni hükümeti onayladı. Başbakan Arseniy Yatsenyuk'un liderliğindeki yeni hükümette; ABD, Gürcistan ve Litvanyalı olup sonradan Ukrayna vatandaşlığına geçen üç bakanın bulunması dikkat çekti. Kabinedeki "yabancı" bakanlar arasında, maliye bakanlığı görevini üstlenen Natalie Jaresko öne çıkıyor. ABD vatandaşı olan Jaresko, bu görev için Ukrayna vatandaşlığına geçti. Geçmişte ABD Dışişleri Bakanlığı'nda görev yapan Jaresko 2004'teki Turuncu Devrim'in ardından Ukrayna, Belarus ve Moldova'da orta ölçekli şirketlere sermaye sağlayan Horizon Capital'in kuruluşunda rol almıştı.

SAAKAŞVİLİ KABUL ETMEDİ

Kabinedeki ikinci yabancı isim ise ekonomi bakanı olan Litvanyalı Aivaras Abromavicius... Yatırım kuruluşu East Capital'in ortaklarından Abromavicius, bir Ukrayna vatandaşıyla evlenmesinin ardından ülkeye yerleşmişti. 2009-2012 arasında Gürcistan'ın sağlık bakanı olan Aleksander Kvitaşvili ise Ukrayna'daki yeni kabinede de aynı rolü üstlenecek. Başkan Poroşenko önceki gün üç bakanın vatandaşlığını resmen onaylamıştı. Daha önce Batı yanlısı tutumuyla bilinen Gürcistan'ın eski Devlet Başkanı Mikail Saakaşvili'ye başbakan yardımcılığı görevinin teklif edildiği ileri sürülmüş ancak Saakaşvili teklifi reddettiğini açıklamıştı. Yeni hükümetin, ülkenin yaşadığı ayrılıkçı savaştan zarar gören ekonomisini toparlamak amacıyla "yabancı uyruklu" bakanlara yer verdiği belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna'da 'ithal' bakanlar görevde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN