Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kızıl Gezegen’de yaşamı, nükleer savaşlar bitirmiş

ABD'li fizikçi Branderburg, Mars atmosferindeki verilere dayanarak, gezegende bir dönem yaşayan 2 uygarlık arasında çıkan nükleer savaşın hayatı bitirdiğini sav

Giriş Tarihi: 4.12.2014
Kızıl Gezegen’de yaşamı, nükleer savaşlar bitirmiş
Mars gezegenine ve Kızıl Gezegen'deki yaşama dair bu zamana kadar birçok senaryo üretildi. Ancak Amerikalı fizikçi Dr. John Branderburg'un ortaya attığı teori belki de en sıradışı olanı... Branderburg, Mars gezegeninde bir zamanlar farklı uygarlıkların yaşadığını ancak, bir nükleer savaş sonrasında gezegende hayatın sonlandığını ileri sürdü.

İZOTOP ORANI
ABD'li fizikçinin teorisi birçok kişiye fazla uçuk gelse de makale, bilim dergisi "Journal of Cosmology and Astroparticle Physics"te (Kozmoloji ve Astropartikül Fizik Dergisi) yayımlandı. Uzayda farklı uygarlıkların olduğuna yönelik varsayımda bulunan iddia, Branderburg'un bu yönde ileri sürdüğü ilk teori de değil. Zira ünlü fizikçi, 20 sene önce de "Cydonia Hipotezi" ile Mars'ın Dünya gibi yaşanılabilecek bir yer olduğunu ve daha önce gezegende bazı uygarlıkların yaşadığını ileri sürmüştü. Dr. Branderburg, "Ölü Mars, Ölen Dünya" isimli kitabında, Kızıl Gezegen'de Cydonia ve Utopia adında iki medeniyetin var olduğunu iddia etmişti. Fizikçi Branderburg yeni ortaya attığı iddiada ise gezegende nükleer savaşın yaşandığına dair izlerin olduğunu belirtiyor. Ünlü bilim insanı bu iddiasını desteklemek için de şu argümanı öne sürüyor: Mars'ın atmosferinde Ksenon-129 isimli bir izotop elementin oranında ani bir artış yaşandığını söyleyen Branderburg, bu oranın Dünya atmosferinden daha fazla olduğunu ve ancak radyoaktif maddelerin parçalanmasıyla açığa çıkabileceğini belirterek gezegende olağandışı bir olay yaşandığını söylüyor. Branderburg ayrıca Mars'ın atmosferinde "Mars Odyssey" sondası tarafından yüksek miktarda uranyum ve toryum elementi tespit edilmesine de dikkat çekiyor. ABD'li fizikçiye göre bu türden bir fenomen de ancak Mars'ta geçmişteki nükleer savaşın yaşanmış olmasıyla açıklanabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kızıl Gezegen’de yaşamı, nükleer savaşlar bitirmiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN