Filipinler'de tayfun alarmı

Filipinler'in merkez ve güney bölgelerini etkilemesi beklenen okyanus üzerinde 255 km hızla ilerleyen tayfun nedeniyle yüz binlerce kişinin tahliye edildiği belirtildi.

Giriş Tarihi: 5.12.2014 14:24
Filipinler'de tayfun alarmı
Filipinler'i cumartesi gecesi vurması beklenen, yerel Tagalogca'da 'kırbaç vuruşu' anlamına gelen 'Hagiput' tayfununun, geçen yıl bölgede 6 bin 300 kişinin ölümüne neden olan 'Haiyan' tayfunu kadar etkili olması beklenmiyor.

Filipinliler, tayfun öncesinde market, mağaza ve benzin istasyonları önünde uzun kuyruklar oluştururken, tayfunun vurması beklenen bölgelerdeki okulların, resmi dairelerin ve bazı iş yerlerinin kapatıldığı bildirildi.

ABD donanmasına bağlı tayfun uyarı merkezi, Hagiput'u ilk başta süper tayfun kategorisine almış daha sonra derecesini düşürmüştü. Hagiput, bu yıl Filipinler'i vurması beklenen en şiddetli tayfun olarak değerlendiriliyor.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, en az 5 milyon ailenin Hagiput tayfunundan etkileneceğinin tahmin edildiğini belirtti.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), geçen yıl Filipinler'i vuran Haiyan tayfununun üzerinden bir yıl geçmesine rağmen 20 bin kişinin hala evsiz olduğunu bildirmişti.

Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Federasyonu rakamlarına göre, Haiyan tayfununda 4,1 milyon insan yerinden olmuştu. Yaklaşık 1,4 milyon evin hasar gördüğü tayfunda, 6 bin 300 kişi ölmüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Filipinler'de tayfun alarmı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN