Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Grozni'de terör

Çeçenistan'ın başkenti Grozni'de militanlarla güvenlik güçlerinin sabaha kadar çatışması sonucu; 19 kişi öldü, 28 kişi yaralandı ve 2 bina yandı. Saldırıları 'Kafkas Emirliği' üstlendi

Giriş Tarihi: 5.12.2014
Grozni'de terör
Rusya Federasyonu'na bağlı Çeçenistan Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Grozni'de dün savaş görüntülerini andıran çatışmalar yaşandı. Güvenlik güçleriyle militanlar arasında saatlerce süren çatışmaların ardından 19 kişi hayatını kaybetti, 28 kişi yaralandı. Ölenlerin 10'u polis, 9'u militan oldu. Ağır makineli silahların kullanıldığı çatışmaların ardından bir basın evi ve bir okul binası yandı. Olaylar yerel saat ile 01.00'de başladı. Polisler 3 araçla hareket eden militanları durdurmak istedi. Ancak saldırganlar ateşle karşılık verdi ve 3 polisi öldürdü. Çeçenistan Devlet Başkanı Ramazan Kadirov sosyal medyadan yaptığı açıklamada saldırganların iki grup halinde kaçtığını duyurdu. İlk grup, şehir merkezindeki 10 katlı Gazeteciler Evi'ni ele geçirdi. İkinci grup da bir okul binasına girdi. Kadirov, sivil kayıpların yaşanmaması için operasyon bitinceye kadar vatandaşların sokağa çıkmamasını istedi. Güvenlik güçleri iki binayı tanklar ve roketatarlar ile kuşattı. Sabaha kadar süren çatışmanın şiddetiyle Gazeteciler Evi yanmaya başladı. Binada bulunan 6 saldırgan öldürüldü.

'KAFKAS EMİRLİĞİ' ÜSTLENDİ
Diğer saldırganlar yine şehir merkezindeki bir okulda köşeye sıkıştırıldı. Hiçbir öğrencinin ve öğretmenin bulunmadığı 3 katlı okul da çatışmaların ardından yandı. Kanlı eylem Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yapacağı yıllık konuşmasından hemen önce gerçekleştirilince gözler Moskova'ya döndü. Saldırıların Putin'in konuşmasıyla alakalı olduğu düşünülüyor. Putin, Çeçenistan'daki radikal grupların yabancı ülkeler tarafından desteklendiğini ancak Kadirov hükümetinin militanlarla baş edebileceğini söyledi. Putin'i dinlemek için Moskova'da bulunan Kadirov da militanların saldırılarını cuma günü gerçekleştirmeyi planladıklarını ancak polisin şüphelileri durdurmak istemesiyle çatışmaların yaşandığını aktardı. Grozni'deki saldırıları 'Kafkas Emirliği' isimli bir grup üstlendi. Örgüt, saldırıların Çeçen güvenlik güçlerinin Müslüman kadınlara yaptıklarının intikamı olduğunu duyurdu. Ekim ayında da Grozni'de düzenlenen intihar saldırısında 5 polis ölmüştü. Son saldırının ardından Putin'in en büyük endişelerinden biri olan Kafkasya'da kanlı eylemlerin artabileceği yorumları yapıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Grozni'de terör
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN