Polis ceza almadı ABD yine karıştı

ABD'de, siyahi genci öldüren polisin suçsuz bulunmasının ardından, Eric Garner'ın ölümüne neden olan polis hakkında da takipsizlik kararı verilmesi ülkeyi bir kez daha ayağa kaldırdı

Giriş Tarihi: 5.12.2014
Polis ceza almadı ABD yine karıştı
ABD'de silahsız siyahi gencin polis tarafından vurularak öldürülmesi üzerine tüm ülkeye yayılan protestolar bir başka tartışmalı olay nedeniyle yeniden alevlendi. New York'ta geçtiğimiz temmuz ayında siyahi Eric Garner'ın gözaltına alındığı sırada ölümüne yol açan polis memuru Daniel Pantaleo hakkındaki suçlamalar düşürülerek takipsizlik kararı verildi. Karara tepki gösteren ABD'liler, başta New York olmak üzere ülkenin birçok şehrinde yine sokaklara döküldü. Göstericiler, Ferguson protestolarının başından bu yana kullanılan "Eller yukarı, ateş etme" sloganlarıyla polis şiddetine tepki gösterdi. Mevcut adalet sistemine tepki gösteren protestocular çarşamba akşamı New York'taki West Side Highway, Brooklyn Köprüsü ve Lincoln Tüneli'ni trafiğe kapattı. Göstericiler, Garner'ın tutuklanırken polislere defaatle söylediği "nefes alamıyorum" cümlesiyle sloganlar attı.

OBAMA: GÖREVİM ÇÖZMEK

Eric Garner'ın gözaltına alınırken öldüğü görüntüler yeniden gündeme oturdu. Kaçak sigara satmakla suçlandığı için Garner'ı gözaltına almak isteyen polis memurlarının onu yere yatırdığı ana ait görüntülerde, astım hastası Garner'ın defalarca "nefes alamıyorum" demesine rağmen polis memuru Pantaleo'nun Garner'ın yüzünü yere bastırmaya devam ettiği dikkat çekiyor. New York adli tıp yetkilisi Garner'ın ölümüne göğsüne yapılan baskının ve kelepçeleme sırasında yüzüstü yatırılmasının neden olduğunu söylemişti. Ferguson'da vurularak öldürülen siyahi genç Michael Brown'a ateş eden polisin jüri tarafından suçsuz bulunmasından birkaç gün sonra Garner'ın ölümüne sebebiyet vermekle suçlanan polis hakkında takipsizlik kararı verilmesi, ülkedeki adalet sistemine yapılan eleştirileri yoğunlaştırdı. ABD Başkanı Barack Obama, "Bu ülkede birine hukuk çerçevesinde eşit davranılmıyorsa, bu bir soruna işaret eder ve benim görevim bu sorunu çözmektir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Polis ceza almadı ABD yine karıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN