Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte size darbe günlükleri

Mısır'daki darbe sonrası, Mursi’nin tutulduğu hapishaneyle ilgili sahte belge düzenlendiğine dair ses kayıtlarının ardından, devrik lider de nerelerde tutulduğunu ilk kez anlattı.

Giriş Tarihi: 6.12.2014 19:05
İşte size darbe günlükleri
Mısır'da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 3 Temmuz 2013 askeri darbesinin ardından alıkonulduğu yerlerle ilgili ilk kez konuştu. Başkent Kahire'deki Polis Akademisi'nde Muhammed Mursi ve 35 kişinin "casusluk" suçlamasıyla yargılandığı davanın duruşmasında şunları söyledi:

"Cuma günü (5 Temmuz 2013), Cumhuriyet Muhafızları komutanı gelerek binadan ayrılmam gerektiğini söyledi. Binadan ikindi vaktinde çıktım. Komutana 'Başkalarına değil Cumhurbaşkanına bağlı olması gerektiğini, yaptıkları nedeniyle yargılanacağını' söyledim. Komutan cevap vermedi. Daha sonra beni zorla götürmek için askerler geldi."

"KİMSEYLE KONUŞMADIM"

Helikoptere bindirilerek Süveyş Kanalı'na doğru yöneldiklerini, Süveyş'deki Atage Dağı'nda birkaç dakika durduktan sonra Fayed Havaalanı'na gittiklerini belirten Mursi, şöyle devam etti:

"Havaalanında yarım saat kaldık. Daha sonra İskenderiye'ye gittik. İskenderiye'de bulunduğumuz yerin Ebu Kayr'deki Deniz Üssü'ne bağlı Sualtı Taarruz Birliği olduğunu anladım. 5 Temmuz'dan 4 Kasım'a kadar orada kaldım. Bu sürede ortalıkta bir sürü haber yayıldı. Bu süre zarfında hiç kimseyle temasa geçmedim."

"ULUSAL GÜVENLİĞE ZARAR GELMESİNDEN ENDİŞELİYİM"

"Yalnızca Başsavcı Vekili İbrahim Salih, 8 Cumhuriyet Muhafızı ve bazı yargıçlar ile görüştüm" diyen Mursi, hakime şöyle seslendi:

"Savcı Vekili, İttihadiyye davasında maalesef, 'İçişleri Bakanı'nın, askeri üssün (Ebu Kayr'deki Deniz Üssü) bakanlığa bağlı hapishane olarak kabul edilmesine karar verdiğini' söylüyor. Daha fazla ayrıntı vermeyeceğim. Mısır'ın ulusal güvenliğine zarar gelmesinden endişe ediyorum. Gerçeği öğrenmek istiyorsan, sana gerçekleri ancak Sisi (Mursi dönemi Savunma Bakanı ve darbenin ardından göreve gelen Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi), Sami Annan (Eski Genelkurmay Başkanı) ve Hüseyin Tantavi'nin (Eski Savunma Bakanı) bulunduğu sırada söyleyeceğim."

Mursi sözlerini, "Bütün bunlar, Annan ve Tantavi'nin darbeyle alakası olduğu anlamına gelmiyor ama onların söz konusu bilgilerle alakası var. Yaşananların iç yüzünden söz edebilmem, Mısır'ın güvenliği ve Filistin konusunda yaptıklarımı anlatabilmem için oturumların gizli yapılmasını rica ediyorum" diyerek tamamladı.

SES KAYITLARININ İNCELENMESİ İSTENDİ

Savunma heyeti avukatlarından Muntasar Zeyyat, basına sızan dönemin Yüksek Askeri Konsey (YAK) ve İçişleri Bakanlığı üyeleri arasında yapıldığı iddia edilen telefon görüşmelerine ait ses kaydının incelenmesini talep etti.

Zeyyat mahkeme heyetine, ses kayıtlarının olduğu bir CD ile Google Earth sitesinden alınmış, Mursi'nin uzun süre tutulduğu Ebu Kayr'deki Deniz Üssü'nün İçişleri Bakanlığı'na bağlı bir hapishane ya da tutukevi gibi gösterilmesi için yapılan değişikliklerden önceki ve sonraki halini gösteren fotoğraflarının bulunduğu bir dosya verdi. Zeyyat, "Mursi'nin tutulduğu yerin hapishane olmadığı ispat edilirse, bütün bu davalar geçersiz sayılır" dedi.

Savcı Vekili de söz konusu ses kayıtlarının incelenmesi için soruşturma başlatılacağını söyledi.

DARBENİN SES KAYDI ÇIKMIŞTI

Mısır'da 3 Temmuz 2013'te yapılan darbeden sonra bilinmeyen bir yere götürülen Mursi, ilk defa aynı yıl 4 Kasım'da Kahire'deki Polis Akademisi'nde görülen "İttihadiyye olayları" davasında hakim karşısına çıkmıştı.

Mısır'da yayın yapan Mukemmilin kanalı, cuma günü dönemin YAK ve İçişleri Bakanlığı üyeleri arasında yapıldığı iddia edilen telefon görüşmelerine ait ses kaydını yayınlamıştı.

Ses kaydına göre, dönemin YAK üyesi Tümgeneral Memduh Şahin, Mursi'nin alıkonulmasından sorumlu Deniz Kuvvetleri Komutanı Usame Cundi ile yaptığı telefon görüşmesinde, "İttihadiyye olayları" ve "casusluk" davalarının, Mursi'nin yasa dışı yollarla bilinmeyen bir yerde tutulması nedeniyle bozulacağını söylüyor. Şahin, "Dava evrakında sahtecilik yapılması için Müsteşar Mustafa Hatır ve İbrahim Salih'i gönderen Başsavcı, Mursi'nin tutulduğu yerin hapishane olduğu yönünde İçişleri Bakanlığı'ndan bir karar çıkarılmasını istiyor ki davaya sonradan bu gerekçeyle itiraz edilmesin" diye konuşuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte size darbe günlükleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN