Siyahlara yer yok

Halkın polis şiddetine karşı adalet aradığı ABD'de, Phoenix'ten gelen üçüncü ölüm haberi sokağın öfkesini daha da artırdı. Gösteriler yine tüm ülkeye yayıldı, binlerce kişi meydanlara indi. Olaylarda 200'den fazla kişi tutuklandı

Giriş Tarihi: 6.12.2014
Siyahlara yer yok
New York'ta siyahi Eric Garner'ın boğularak ölmesine neden olan polis memuru hakkında verilen takipsizlik kararı sonrası süren protestolar ikinci gününü doldururken, Arizona'nın Phoenix kentinde diğer bir silahsız siyahinin daha polis tarafından öldürüldüğünün ortaya çıkması şehirde olayların ateşini artırdı. 34 yaşındaki uyuşturucu zanlısı Rumain Brisbon'ı kovalayan polis, cebinde hap şişesi olan adamı silahlı sanması sonucu ateş açtı. Brisbon salı günü hayatını kaybetti. Önceki gece Phoenix'te toplanan 200 kişi Brisbon'ın ölümünü protesto etmek amacıyla polis teşkilatına yürüdü. Göstericiler genç adamı öldüren polisin isminin açıklanmasını isterken söz konusu memurun 7 yıldır teşkilatta görev yaptığı öğrenildi. Phoenix emniyet müdürü ve başsavcı bölgedeki siyahilerin liderleri ve insan hakları gruplarıyla bir araya gelerek olayların sakinleşmesi için önlem almaya çalıştı. Afrikalı Amerikalı Tavsiye Komitesi'nin (NAACP) Phoenix bürosunun başındaki Dr. Ann Hart, "Endişeliyiz ve altüst olmuş durumdayız. Fakat burada Ferguson'da ve New York'ta gerçekleşenlerin tekrarı olsun istemiyoruz" dedi.

GÖSTERİLER ÜLKEYE YAYILDI


Söz konusu haberler, Eric Garner'ın ölümünü protesto etmek amacıyla başta New York olmak üzere, Los Angeles, Chicago, San Francisco ve Washington D.C.'de binlerce kişi gece yarısına kadar sokaklardayken geldi. New York'ta iş çıkışı sonrası başlayan gösterilerde şehri Brooklyn'e bağlayan köprüler sık sık göstericiler tarafından ulaşıma kapatıldı. Times Meydanı'nda toplanan göstericilere polis müdahale ederken olaylar sonucunda tüm şehirde 200'den fazla kişi gözaltına alındı.

HER ŞEY FERGUSON'DA BAŞLADI

9 Ağustos'ta Missouri'nin Ferguson kasabasında 18 yaşındaki siyahi genç Michael Brown'ın bir polis tarafından öldürülmesiyle başlayan olaylar aylardır devam ediyor. Şehirde gerçekleşen çatışmalarda bugüne dek yüzlerce kişi gözaltına alınırken, Brown'ı vuran polis hakkında jürinin geçen hafta takipsizlik kararı vermesi eylemleri ulusal bir konu haline getirdi. New York'ta 17 Temmuz'da Eric Garner'ın üzerine çullanarak boğulmasına neden olan polis hakkında da takipsizlik kararı verilmesi söz konusu tepkinin boyutunu katlarken, ülke çapında iş çıkış saatlerinde gerçekleşen eylemler bir süre daha devam edecek gibi görünüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Siyahlara yer yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN