Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Evde Almanca' tartışması yumuşuyor

Almanya hükümeti, 'göçmenlerin evlerinde Almanca konuşması' talebinin kendi gündemlerinde olmadığını bildirdi. Öneriyi getiren Hristiyan Sosyal Birlik ise, konunun parti programlarında tavsiye niteliğinde yer alacağını duyurdu.

Giriş Tarihi: 8.12.2014 21:14
'Evde Almanca' tartışması yumuşuyor
Almanya hükümeti, koalisyonun büyük ortağı olan Başbakan Angela Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) 'kardeş partisi' olan Hristiyan Sosyal Birlik'in (CSU) ülkede tartışma yaratan önerisine mesafeli olduğunu gösteren bir açıklama yaptı.

Merkel'in sözcüsü Steffen Seibert, 'ülkede kalıcı olmak isteyen göçmenlere evlerinde Almanca konuşma zorunluluğu getiren' önerisinin koalisyon hükümetinin gündeminde olmadığını bildirdi. Seibert hükümetin görüşünün, 'Almanca konuşmanın göçmenlerin entegrasyonunda ve iş ile okul başarılarında anahtar rol oynağı yönünde olduğunu söyledi.

İFADE YUMUŞATILDI

CSU ise söz konusu önergede yer alan ifadenin yumuşatıldığını bildirildi. CSU parti yönetiminin Münih kentinde düzenlediği toplantıda, 12-13 Aralık'ta düzenlenecek kongrede parti programına girmesi için hazırlanan önergede "Almanya'da sürekli yaşamak isteyenler, güncel hayatta Almanca konuşmaya motive edilmesi lazım" ifadesinin yer almasını kararlaştırdığı bildirildi.

CSU'nun önceki ifadesinde ülkede kalıcı olmak isteyen göçmenlerin kamusal alanca ve aile içinde Almanca konuşmasının zorunlu kılınması öneriliyordu.

CSU Genel Sekreteri Andreas Scheuer, yönetim kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, ifadenin değiştirilmesinin "bir geri adım atıldığı anlamına gelmediğini, ifadeyi yanlış anlayanlar için bir açıklama olduğunu" belirtti.

'İYİ ALMANCA BİLMEK ENTEGRASYONUN BİR PARÇASI'

Konuyla ilgili temkinli konuşan Merkel ise CSU'nun hazırlayacağı önergeyi gözden geçireceğini söyledi, ''Bunu bekleyelim'' dedi. Merkel bununla beraber iyi Almanca bilmenin entegrasyonun bir parçası olduğunu vurguladı, "Çocukların iki dilli yetişmesini avantajlı buluyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Evde Almanca' tartışması yumuşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN